Poniedziałek, 14 czerwca 2021 r.

» Bez polityki
» Inna historia
» Religia
» Biblia na co dzień
» Oni są inni
» Nasze zdrowie
» Wokół domu
» Domowe ZOO
» On, Ona, Ono, Oni
» Magazyn
» Trochę kultury
» Oblicza sportu
» Warto zobaczyć

    Polecamy:

» Żelazkowcy
» Magiczna krew
» F1 Historia zmagań
» Koniec Świata
» Bóg i Ty
» Dawcy organów
» Fakty i spekulacje
» Zapłać abonament
» Bezpieczny seks
» Wiara w pytaniach

 
Magazyn
Magazyn

«
Czy można obniżyć cenę paliw?
O uprzejmości słów kilka
Noc nad morzem
Mamy rok 5772
Kostka cukru
A ja wolę Czterech pancernych
 

O uprzejmości słów kilka

Uprzejmość, to coś, co w brew pozorom jest niezwykle kosztowne. Gdyby było inaczej, to w relacjach wzajemnych obfitowalibyśmy w życzliwość, pozytywne myślenie i chęć niesienia sobie pomocy.

Niektórzy znają tajemnicę kosztów uprzejmości, tak więc każda akcja informującą, że uprzejmość jest darmowa, jest godna polecenia i wsparcia.

Internet to takie forum gdzie spotkają się ludzie fałszywie przekonani o swojej anonimowości, co skutkuje tym, że wypowiedzi są bardziej swobodne i bardziej krytyczne, niż gdyby rozmowa następowała „twarzą w twarz”. Oczywiście, jeśli krytyka jest uzasadniona, to nawet bardzo ostra może być akceptowalna.
Kultura osobista – coś co kiedyś nazywano „kindersztubą”, a także zasady polemiki nakładają na rozmówców określone zasady wymiany poglądów.

A jednak w Internecie zasady te są całkowicie lekceważone.

Przyczyną zdaje się być coraz niższa kultura osobista rozmówców i coraz gorsze wykształcenie. Mimo iż liczba absolwentów szkół wyższych jest coraz większa, to wiedza zawodowa nie idzie w parze z wiedzą ogólną i kulturą osobistą.
Niebagatelny wpływ mają także wzorce medialne – głównie telewizja, mający coraz większe znaczenie Internet, a także zachowania polityków i celebrytów.

Telewizja propaguje seriale telewizyjne pokroju „Moda na sukces”, gdzie rozpasanie seksualne nie ma granic i połączone jest z chciwością materialną. Inne filmy tolerują i propagują wręcz wulgarność, przemoc, nieuczciwość. „Świat według Bundych” to pean na cześć bezmyślnego, hedonistycznego życia. Seriale zdawałoby się paranaukowe – jak choćby seria „CSI: Kryminalne zagadki …” szkolą potencjalnych bandytów jak działają służby kryminalna i jak oszukać kryminalistyków, prowadzą też niejako ranking na najbardziej przerażającą i wymyślną zbrodnię.

Również polska kinematografia nie obfituje w dzieła sztuki. Mimo iż produkuje się wiele filmów zbierających pozytywne recenzje, to w emisji dominują powtórki (nieśmiertelny Hans Kloss), a wartościowsze programy są emitowane w godzinach późno wieczornych. Nawet kanał przyrodniczo dokumentalny emitowany w godzinach wczesno popołudniowych, to albo ewolucyjna sieczka, która osoby bardziej myślące przyprawia o czkawkę, albo krwawe łowy międzygatunkowe.

Na to nakładają się wypowiedzi polityków – tutaj przykładów nie będzie. Mimo iż zdawałoby się, że ludzie stanowiący prawo i roszczący sobie pretensje do tytułu „Elita Narodu”, powinni być wzorem dla społeczeństwa, mamy przykłady zachowań rodem dzieci z piaskownicy, tyle, że przesycone niespotykaną agresją i wulgarnością.

Niekwestionowany autorytet głosi „Róbta co chceta”, idolka młodzieży symuluje na scenie kopulację, a szkoła kształci młodocianych bandytów.

Nawet autorytet Kościoła rzymskiego, który dominuje w Polsce nie jest ważący dla współczesnych – może dlatego, że sam jest targany aferami i sprzecznymi wypowiedziami, a łatwość uniknięcia konsekwencji (spowiedź) rodzi poczucie bezkarności.

Czy można się więc dziwić, że młodzież pozbawiona wzorców zachowuje się tak, jakby wszystko było dozwolone?

Dlatego każda inicjatywa mająca na celu zwrócenie uwagi na problem kultury wypowiedzi, warta jest uwagi i upowszechnienia.


Ostatnio z inicjatywą wyszły media Internetowe.
"Komentuj. Nie obrażaj" – to hasło akcji, która wystartowała w polskim internecie z udziałem największych polskich mediów. Jej cel to podniesienie poziomu kultury wypowiedzi w sieci. - Szanujemy wolność wypowiedzi, ale tez czujemy się odpowiedzialni społecznie za kształtowanie środowiska nowych mediów i całej przestrzeni on-line’owej – mówi Paweł Klimiuk, rzecznik Onetu, który jest pomysłodawcą akcji.
Cytat za Onet.pl

To niezwykle cenna inicjatywa i my przyłączamy się do niej.

Logo akcji

Uruchomiona jest też
strona
pilotująca akcję


Dobrze byłoby, gdyby sygnatariusze akcji, a zwłaszcza jej inicjatorzy, nie ograniczyli się do tylko do jej zainicjowania, ale we własnych redakcjach wprowadzili zasady o jakie postulują.
Wiele serwisów Internetowych nie tylko dopuszcza do publikacji (zapewne w imię źle rozumianej wolności słowa) wypowiedzi kłamliwe i wulgarne, ale też we własnych tekstach dopuszcza wiele nieścisłości, przekłamań, a błędy merytoryczne i literówki są powszechnością.
Powszechnością jest selekcjonowanie wypowiedzi na Forach i niedopuszczanie do publikacji postów, które nie odpowiadają Redakcji, mimo, że zawierają ważne i merytoryczne dane.

W naszej redakcji przyjęliśmy od samego początku pewien poziom, którego nie musimy się wstydzić. Nie mamy uruchomionego Forum, bo nie jesteśmy w stanie zapewnić takiej obsługi Forum, aby nie być narażonym na odpowiedzialność prawną, za opublikowane posty naruszające prawo, a publikowanie z kilku dziesięciominutowym, lub kilkugodzinnym opóźnieniem nie ma sensu.

Uruchomiliśmy natomiast klawisz „Kontakt” u dołu strony, oraz ikonę „Gołębia pocztowego” pod tekstem, za pomocą których można napisać do nas. Wszystkie wypowiedzi są uważnie analizowane i uwzględniane w naszej pracy.
Dziękujemy za nie i prosimy o dalsze uwagi.

Zapraszamy również wszystkich chętnych do współpracy. Jesteśmy ciekawi co dzieje się w Waszych regionach, ciekawi jesteśmy Waszych spostrzeżeń i przemyśleń.

Red. Nacz.
Czwartek
24 maj 2012


 
 


Zobacz również:

 Zło na Świecie – Dlaczego?
Zwykli ludzie dostrzegają, że na Świecie jest coraz więcej zła. Światli ludzie mówią, że są to koszty rozwoju i wyższego poziomu życia. Jest też pogląd, że za zło na Świecie odpowiedzialne są Złe Moce. Są też tacy, którzy twierdzą, że to Bóg stworzył zło, abyśmy mogli poznać dobro. A co na to Biblia?

 O sianiu nienawiści religijnej
Kiedy kilka lat temu na rynek prasowy wchodził nowy tytuł ucieszyłem się - bo miałem nadzieję, że wsławi się nie tylko gratisowymi filmami, ale nowoczesnym zachodnim wizerunkiem. I z początku nie pomyliłem się. Ale teraz?

 Zakompleksieni kibice
"to zwykły cienias ciamciaramcia i fajtłapa. Nas już nie nabierzecie na tego gniota". Tak o Kubicy wypowiedział się jeden z Internautów. A to słowo o Małyszu "odejdź dziadku daj szansę młodszym nieudaczniku, zakończ tą swoją żałosną karierę pełną porażek"

 O kulturze politycznej i nie tylko
Kończy się kampanie przedwyborcza. Znajomy zapytał mnie „Jaka ona była”? Odpowiadam - „Obrzydliwa”. Bardziej obrzydliwa niż poprzednie.


Wszystkie artykuły w dziale:
Magazyn
Magazyn

 
 
Copyright © 2008-2021 RGB plus