Środa, 1 kwietnia 2020 r.

» Bez polityki
» Inna historia
» Religia
» Biblia na co dzień
» Oni są inni
» Nasze zdrowie
» Wokół domu
» Domowe ZOO
» On, Ona, Ono, Oni
» Magazyn
» Trochę kultury
» Oblicza sportu
» Warto zobaczyć

    Polecamy:

» Żelazkowcy
» Magiczna krew
» F1 Historia zmagań
» Koniec Świata
» Bóg i Ty
» Dawcy organów
» Fakty i spekulacje
» Zapłać abonament
» Bezpieczny seks
» Wiara w pytaniach

 
Religia
Religia

«
Religia w szkole - jaka i po co?
Mszalne przemyślenia
Apostazja
Ochrona danych osobowych w Kościele
Wiara w pytaniach i odpowiedziach
Bóg i TY
 

Katolik czy chrześcijanin?

Często stawia się znak równości między pojęciami „katolik” i „chrześcijanin”. Czy rzeczywiście są sobie równoznaczne i zamienne? Czy każdy katolik jest chrześcijaninem, a chrześcijanin katolikiem?

Zdawałoby się, że nie ma różnicy, ale „katolik” to członek Kościoła Katolickiego, natomiast „chrześcijanin” to osoba wierząca w Jezusa Chrystusa. Nawet Kodeks Prawa Kanonicznego kościoła rzymskokatolickiego używa tych pojęć zamiennie rozciągając jurysdykcję kościoła rzymskokatolickiego na całe chrześcijaństwo – „Kan. 96 – Przez chrzest człowiek zostaje wcielony do Kościoła Chrystusowego i staje się w nim osobą, z obowiązkami i prawami, które - zważywszy ich pozycję - są właściwe chrześcijanom, jeśli są we wspólnocie kościelnej i o ile nie przeszkadza sankcja nałożona zgodnie z przepisem prawa”.

Jakie jest zatem pochodzenie tych pojęć?
„Katolik” to łacińskie „katcholikos” znaczące „powszechny” - jest to nazwa nadana religii powstałej w IV wieku nasze ery, powołanej do istnienia na Soborze Nicejskim, politycznymi decyzjami pogańskiego cesarza Konstantyna. Nowa religia powstała przez dodanie do nauk Jezusa Chrystusa szeregu pogańskich zwyczajów i wierzeń mających na celu pozyskanie (czytaj podbicie i podporządkowanie) narodów – sąsiadów Rzymu. Istnieje wiele religii katolickich. Największa to rzymskokatolicka, zwana także łacińską. Ponadto jest jeszcze grekokatolicka, polskokatolicka, starokatolicka, mariawici i inne, a spoza kręgu kultury polskiej np. syromalabarski kościół katolicki, kościoły koptyjski i egipski. Łącznie wyznań katolickich jest kilkaset.

„Chrześcijanin” to wyznawca Jezusa Chrystusa (uznający Chrystusa za Syna Bożego, lub Boga). Nazwa Chrześcijanie wzięła się od greckiego przydomku objawionego w I wieku Jezusa – proroka żydowskiego, który w języku hebrajskim był określany mianem Mesjasza – po polsku Pomazaniec, a po grecku Chrystus. Niektórzy wywodzą nazwę „chrześcijanie” od chrztu, ale „chrzest” to „baptisen” – czyli nazwa pochodząca od chrztu to „baptyści” – jest to jedna z grup religijnych kościołów protestanckich. Wiele religii chrześcijańskich uznaje Chrystusa za Boga, ale nie ma takiego poglądu w Piśmie Świętym - jest to jedna z nauk dodanych do poglądów kościoła katolickiego, gdzie stworzono najpierw Dwójcę - Bóg Ojciec i Bóg Syn, a później wzorując się na wcześniejszych trójcach (egipskich, babilońskich) dodano Boga - Ducha Świętego.

Jak zatem widać różnica jest zasadnicza - nie każdy chrześcijanin to katolik, natomiast każdy katolik to chrześcijanin. Jako chrześcijanin, ale już nie katolik (przynajmniej w swoim przekonaniu) oburzam się będąc wrzucany do jednego worka z katolikami. Nie po to zmieniałem poglądy – kościół rzymsko-katolicki w czasie swej tysiąc siedemset letniej historii, nie zawsze miał szlachetne karty i nie chcę być z nim identyfikowany.

(pi)
Wtorek
21 lipca 2009


 
 


Zobacz też:

 Bóg i TY
Istnieje wiele religii, a różnice między nimi są ogromne. Żyjemy w kręgu kultury chrześcijańskiej. Warto więc zastanowić się nad spadkiem pozostawionym przez Jezusa. Kto kim jest? Jakie mamy dziś wyznania bazujące na naukach Jezusa?

 Wiara w pytaniach i odpowiedziach
Na jednym z Forów znaleźliśmy ciekawy zestaw pytań dotyczący wiary w Boga. Udało nam się dotrzeć do autora odpowiedzi i uzyskaliśmy wypowiedź obszerniejszą niż zamieszczona na Forum.

 O Cesarzu, Synu Bożym i ludzkiej chciwości
Dawno, dawno temu, za górami, za lasami, żył sobie pewien król, a ponieważ opowieść jest poważna, niech to będzie cesarz i niech nosi imię Konstantyn….

 Apostazja
Oficjalne badania podają, że w Polsce ponad 90 procent społeczeństwa to katolicy. Strona kościelna podaje wyższe dane - ponad 95 procent. Mimo to kościoły świecą pustkami.


Wszystkie artykuły w dziale:
Religia
Religia

 
 
Copyright © 2008-2020 RGB plus