Wtorek, 27 października 2020 r.

» Bez polityki
» Inna historia
» Religia
» Biblia na co dzień
» Oni są inni
» Nasze zdrowie
» Wokół domu
» Domowe ZOO
» On, Ona, Ono, Oni
» Magazyn
» Trochę kultury
» Oblicza sportu
» Warto zobaczyć

    Polecamy:

» Żelazkowcy
» Magiczna krew
» F1 Historia zmagań
» Koniec Świata
» Bóg i Ty
» Dawcy organów
» Fakty i spekulacje
» Zapłać abonament
» Bezpieczny seks
» Wiara w pytaniach

 
Domowe ZOO
Domowe ZOO

«
Zakwaterowanie dla zwierząt
Zwierzęta domowe
Budujemy koryto
Koza - symbol ubóstwa, czy zdrowia?
Inteligencja z dalekiej Azji
Pies, czyli kot
 

Turecka agresja na Europę

Turcy biorą rewanż na Europie. I to srogi rewanż, podstępnie rozłożony w czasie i trwający już dwadzieścia lat. Zaatakowanych zostało kilkanaście stolic europejskich. W 325 lat po klęsce pod Wiedniem zaatakowana została Warszawa.

Zaczęło się dwadzieścia lat temu od Budapesztu. Później były inne miasta z odległym Paryżem i Barceloną włącznie. Nawet kanał La Manche został przekroczony i zaatakowane zostały miasta Brytanii. Dziś agresorów można znaleźć w centrum Warszawy. Atak został przypuszczony na kluczowy obiekt stolicy Polski jakim jest Budynek Sejmu.

Że co? Że nie widać? Że nie ma ofiar? Widać, ale nie każdy potrafi dostrzec. Zmieniły się czasy i metody walki. Zastosowano broń biologiczną. Do ataku użyto mrówek. Lasius neglectus - mrówka pochodząca z tureckiej Anatolii zaatakowała Europę. Ma 2,5 -3,5 milimetra długości - królowa ok. 6mm - należy więc do małych mrówek, a ponieważ ma dość nietypowe upodobania, to stwarza poważne zagrożenie.

Mrówki mogą być bardzo fotogeniczne...

Uwielbia centra dużych miast. Żyje pod ziemią w koloniach złożonych z kilku-kilkunastu rodzin. Przysmakiem dla niej jest spadź produkowana przez mszyce nadrzewne drzew egzotycznych. Dlatego też mrówka anatolijska opiekuje się koloniami mszyc, chroniąc je przed szkodnikami mszyc. To powoduje, że mszyce mające taką opiekę rozwijają się w najlepsze, czego skutkiem jest obumieranie zaatakowanych roślin. Mrówka szybko kolonizuje teren i wypiera rodzime gatunki nie tylko mrówek, ale i innych owadów, a nawet pająki. Na szczęście mrówka Lasius neglectus jest wybredna i wybiera gatunki drzew które w Polsce są drzewami egzotycznymi. Dlatego też najłatwiej spotkać ją tam gdzie są nasadzenia reprezentacyjne, lub naukowe, a więc w ogrodach wokół budynków państwowych i reprezentacyjnych, w centrach dużych miast, w ogrodach botanicznych, palmiarniach i arboretach. W Warszawie można ją spotkać na Krakowskim Przedmieściu, przy Hotelu Marriott, oraz w parku Rydza-Śmigłego.

Ta ostatnia lokalizacja jest szczególnie groźna, bo związana z inną cechą tego owada. Otóż lubi nie tylko ogrody, ale lubi też gnieździć się w instalacjach elektrycznych, a park Rydz-Śmigłego mieści się przy budynkach Sejmu. Bywało już, że mrówka uszkadzała instalacje elektryczne, powodując poważne awarie. Co się będzie działo, gdy zaatakuje Sejm … . Na szczęście marszałkiem sejmu jest specjalista od owadów - profesor Niesiołowski.

Kolonia mszyc (Foto RGBplus)

Rodzi się pytanie jak się rozprzestrzenia i jak z nią walczyć? Mimo dwudziestu lat ekspansji na te pytania nie ma jasnych odpowiedzi. W dobie braku granic, szybkich podróży i wolnego handlu łatwo o migracje zwierząt na nowe tereny. Jest prawdopodobne, że wędruje w korzeniach egzotycznych roślin, co tłumaczyłoby występowanie mrówki w miejscach reprezentacyjnych i ogrodach botanicznych. A co ciekawe w swej ekspansji nie postępuje kolejno kraj za krajem, ale wcześniej zaatakowała wyspy Brytyjskie, Paryż, Barcelonę, a dopiero później Bukareszt i na końcu Warszawę. Obecna jest w niemal całej Europie.

Walka z nią jest niezwykle trudna. Ponieważ nie ma naturalnych wrogów - ci zostali w jej środowisku macierzystym - w Anatolii. W nowych środowiskach uodporniła się na pasożyty i choroby tam występujące. Dzięki temu rozmnaża się bez przeszkód i żyje przez pełen okres wegetacyjny. Można próbować niszczyć ją silną chemią lub ogniem, ale nie zawsze jest to możliwe i może prowadzić do poważnych zniszczeń biotopu.

Mrówka z Anatolii w pełnej krasie (Wikipedia)

Na szczęście w Polsce problem dotyczy tylko bogatych ogrodów, choć np. w niektórych rejonach Hiszpanii (Katalonia) zaatakowały mieszkania prywatne, siejąc poważne zniszczenia. No, ale w Katalonii klimat jest znacznie cieplejszy niż w Polsce i bardziej zbliżony do rodzinnej Anatolii, dlatego możemy spodziewać się, że mimo klęski pod Wiedniem, odwetowy atak na Polskę nie będzie nasilony.

Jest to kolejny przykład ataku owadów pochodzących z innego terenu. Jeszcze nie poradziliśmy sobie ze szrotówkiem kasztanowcowiaczkiem - owadem atakującym kasztanowce, a już mamy kolejny problem. Takie są niestety koszty rozwoju cywilizacyjnego.

(pi)
Wtorek
02 czerwca 2009


 
 Wszystkie artykuły w dziale:
Domowe ZOO
Domowe ZOO

 
 
Copyright © 2008-2020 RGB plus