Środa, 21 sierpnia 2019 r.

» Bez polityki
» Inna historia
» Religia
» Biblia na co dzień
» Oni są inni
» Nasze zdrowie
» Wokół domu
» Domowe ZOO
» On, Ona, Ono, Oni
» Magazyn
» Trochę kultury
» Oblicza sportu
» Warto zobaczyć

    Polecamy:

» Żelazkowcy
» Magiczna krew
» F1 Historia zmagań
» Koniec Świata
» Bóg i Ty
» Dawcy organów
» Fakty i spekulacje
» Zapłać abonament
» Bezpieczny seks
» Wiara w pytaniach

 
Biblia na co dzień
Biblia na co dzień

«
Prawda o „Gwieździe Betlejemskiej”
Kiedy narodził się Jezus?
Źródło doskonałej wiedzy Biblijnej
Księga Daniela - bogactwo wiedzy
Krzyż - w tym znaku zwyciężysz?
Zło na Świecie – Dlaczego?
 

Święta, święta i po świętach

Są takie dni w kalendarzu, zwykle zaznaczone na czerwono, które dla pewnej grupy ludzi mają specjalne znaczenie. Święta. Mogą być państwowe, zwyczajowe, religijne. Obchodzone przez jedną społeczność, lub ponadnarodowe.

Jedno święto ma szczególne znaczenie - Boże Narodzenie. Zdominowało kulturę wszystkich krajów z kręgu kultury chrześcijańskiej i większość krajów o innych religiach. Jedynie kraje muzułmańskie nie poddają się owczemu pędowi komercji.

Jakie jest znaczenie Bożego Narodzenia? Czy Bóg mógł się narodzić? Czy data narodzin jest prawidłowo ustalona? Co było przed świętem Bożego Narodzenia?

Zastanówmy się najpierw kto się narodził 25 grudnia. Kto? Nikt ważny. Jezus też nie. Z definicji wynika, że Bóg nie ma początku i nie ma końca, a zatem nie mógł się narodzić. Natomiast Jezus Chrystus którego imiennie przywołuje się tego dnia do narodzin, nie jest Bogiem, co w czasie swego ziemskiego życia wielokrotnie podkreślał.
A kiedy Jezus się narodził? Na pewno nie pod koniec grudnia. Pewna jest data śmierci - 14 Nissan - w obecnym kalendarzu jest to marzec / kwiecień - kalendarz Żydów jest oparty na kalendarzu księżycowym, co powoduje ruchomość świąt - podobnie jak np. katolicka Wielkanoc. Wiadomo też, że żył trzydzieści trzy i pół roku. Z prostego wyliczenia wynika, że Jezus narodził się jesienią. Czy przed ustanowieniem Bożego Narodzenia w tych dniach coś się działo? Tak, w Rzymie obchodzono święto ku czci boga Mitry, a później Niezwyciężonego Słońca. Ma to związek z przesileniem zimowym - Słońce zwycięża ciemność, przebywa dłużej na niebie, dzień jest coraz dłuższy. Żeby być dokładnym, to naukowcy mają różne zdanie na temat 25 grudnia i okoliczności przypisania tej dacie narodzin Chrystusa.

To co nie ulega wątpliwości, to czas działalności Jezusa - 3,5 roku - od jesieni 29 do wiosny 33, oraz to, że w jego czasach mężczyzna dopiero trzydziestoletni nabierał pełni praw religijnych. Wcześniej Jezus nie mógłby nauczać, bo naraziłby się na skarcenie, że jest za młody, by pouczać innych. Skoro więc żył 33,5 roku, a umarł na wiosnę - to nawet licząc na palcach wychodzi, że narodził się jesienią (około 1 października), a nie zimą (25 grudnia). Zresztą znamienny jest powszechnie znany zapis, że w noc narodzin pasterze przebywali ze stadami na pastwiskach, pod gołym niebem - pod koniec grudnia byłoby to niemożliwe, w Palestynie noce są bowiem bardzo zimne, z przymrozkami, a czasem ze śniegiem.

Co zresztą ciekawe Pismo Święte uczy, że (Kaznodziei 7:1) (...)Lepsze jest imię niż wyborny olejek, a dzień śmierci niż dzień narodzin.(...) - co oznacza, że najpierw trzeba pokazać jakim jest się człowiekiem i zasłużyć sobie na szacunek. Zatem obchodzenie urodzin jest zupełnie pozbawione racji bytu - przez Żydów i chrześcijan nie było praktykowane.

Pierwsi chrześcijanie nie obchodzili Bożego Narodzenia - zaczęto je obchodzić w IV wieku, a więc po trzystu latach od śmierci Jezusa - nie ma więc podstaw Biblijnych.


Jakie może mieć znaczenie dziś?

Dziś jest to zdecydowanie święto Brzucha. Dni konsumpcji nie tylko produktów spożywczych, lecz wszelkiego rodzaju artykułów i usług nabijających kiesę chciwym handlowcom, ale także kościołowi, który na obrządku religijnym robi niezły interes.

I jedyne co dobre, to pamięć o potrzebujących, która w tych dniach szczególnie silnie się wyzwala. A ponieważ jest to okres zimowy, szczególnie trudny do przetrwania, to pomoc jest jak najbardziej wskazana. Niestety tych kilka dni dobroci dla bliźniego stanowi alibi dla bezczynności przez pozostałą część roku.

Przywołane w tytule polskie porzekadło pokazuje jeszcze jedną prawdę o świętach - przygotowania trwają długo, są męczące i kosztowne, a święta są tak krótkie i tak szybko mijają...

(pi)
Niedziela
06 grudnia 2009Cytaty z Pisma Świętego za Przekładem Nowego Świata
 
 Wszystkie artykuły w dziale:
Biblia na co dzień
Biblia na co dzień

 
 
Copyright © 2008-2019 RGB plus