Poniedziałek, 14 czerwca 2021 r.

» Bez polityki
» Inna historia
» Religia
» Biblia na co dzień
» Oni są inni
» Nasze zdrowie
» Wokół domu
» Domowe ZOO
» On, Ona, Ono, Oni
» Magazyn
» Trochę kultury
» Oblicza sportu
» Warto zobaczyć

    Polecamy:

» Żelazkowcy
» Magiczna krew
» F1 Historia zmagań
» Koniec Świata
» Bóg i Ty
» Dawcy organów
» Fakty i spekulacje
» Zapłać abonament
» Bezpieczny seks
» Wiara w pytaniach

 
Religia
Religia

«
Religia w szkole - jaka i po co?
Mszalne przemyślenia
Apostazja
Ochrona danych osobowych w Kościele
Wiara w pytaniach i odpowiedziach
Bóg i TY
 

Mszalne przemyślenia

Podobno ponad 96% Polaków to katolicy. Ale ilu z nich to katolicy z wyboru? Jaki procent społeczeństwa wie, co się dzieje podczas Mszy i rozumie jej obrzędy? Czy rzeczywiście księża są zaangażowani w posługę religijną zgodną nakazami swego Boga?. Czy należy być dumnym ze swego katolicyzmu?

Budynek wzniesiony ku chwale Boga, miejsce święte, przeznaczone do celów sakralnych, gdzie wierni poszukują strawy duchowej, zwracają się do Boga i w Nim odnajdują ukojenie. Kościół staje się ucieczką, schronieniem, takie są stereotypy - a jaka jest rzeczywistość?


Pragniesz pojednania z Bogiem, ale czy perspektywa spędzenia niedzieli w kościele, po całym tygodniu ciężkiej pracy, jest wystarczającym powodem rezygnacji ze snu na rzecz Mszy Świętej? Myślisz: "wybiorę się za tydzień", ale w obawie przed tym, co powie sąsiad, który czatuje w oknie przez pół dnia z listą wiernych z sąsiedztwa, którzy wybrali się do Kościoła wstajesz, bo nie chcesz znaleźć się na czarnej liście. A do tego od samego rana Radio Maryja budzi Cię słowami Ojca Rydzyka, moher nieustannie uderza miotłą o sufit, by rozbudzić w Tobie sumienie, będziesz potępiony i zesłany do piekieł! Koszmar dopiero się zaczyna! Przerażony tajemniczymi głosami, po szatańskich rytuałach budzisz się, by czym prędzej znaleźć się wśród dewotek ze swojej okolicy!

Wchodzi ksiądz, w zdobionej szacie, dumny jak paw, zmierza do swego królewskiego tronu, on jest panem i władcą Mszy Świętej. Reszta księży pokornie podąża za nim, skupieni w modlitwie, sercem blisko Boga. Nikt nie zwraca na nich uwagi, lecz oni wypełnieni swą wiarą nie pragną sławy, dla nich Bóg jest Panem. A gdzie On się podział? Zagubił w tłumie nic nieznaczących ludzi?

Rozpoczęcie liturgii Mszy Świętej. Upragniony czas wielu wiernych. Ploteczki, wciągające rozmowy, uszczypliwe komentarze, nawet ksiądz podczas kazania opuszcza kilka linijek i z przejęciem ziewa. Diabelska dusza ujawnia się, wyłania z ciemnych zakamarków ponętnych, roznegliżowanych ciał. Szmery zakłócają mszę, bluźnierstwa wypowiedziane przeciwko Bogu z różańcem w ręku. Obecności Boga nikt nie zauważa.

Nastał czas modlitwy, rytuał dla większości niezrozumiały, słowa rzucane w otchłań, rozpływają się i ulatniają tak szybko, jak zostały wypowiedziane, bez zastanowienia, głębszej refleksji "Ojcze Nasz, któryś jest w niebie..." Mechanizm został uruchomiony, ludzkość jednoczy się w modlitwie, której nie rozumie, nie przeżywa wewnętrznie swojej głębokiej wiary. Ich wiara polega na wyuczeniu się kilku zdań, bez uczuć, bez emocji. Amen.
Dochodzimy do pieśni. Moment decydujący, siła głosu, kto będzie bardziej wył? Babcie walczą, ile sił. Struny głosowe wysiadają, ale nie poddają się. W tym czasie ksiądz, niezmiernie zasłuchany, zasypia gdzieś na boczku.
Interwencja ministrantów budzi "biedaczka".

Wydawałoby się, że to zakończenie całego cyrku, jednak istnieje kolejny problem, jak wyjść z Kościoła! Kto będzie pierwszy? Ksiądz jeszcze kontynuuje mszę, a na miejscu rozpoczynają się wyścigi. Starsze panie przygotowują się do startu, łokcie przygotowane do przepychania... babcie po 80 z laseczką przejmują prowadzenie, są bezwzględne wobec przeciwnika, po drodze jeszcze ukradkiem zabierają najnowszy numer gazetki, oczywiście nie płacąc za nią i tak udaje im się przebić przez drzwi i wydostać. Nareszcie w spokoju, wewnętrznie oczyszczone zmierzają do domu.

Gdzie w tym chaosie jest miejsce dla Boga? Modlitwa - słowa tak puste i bez znaczenia, dlaczego? Wiara - czy coś takiego istnieje i wypływa z głębi serca?…………………………………

Powyższy tekst został znaleziony na jednym z  Forów Internetowych. Nie odzwierciedla on poglądów Redakcji, ale z uwagi na celność niektórych spostrzeżeń i poprawność literacką tekstu - tak rzadką na Forach - postanowiliśmy go upowszechnić. Zachowaliśmy oryginalny podział na akapity, a w tekście poprawiliśmy tylko nieliczne literówki. Tytuł, oraz akapit wstępny pochodzi od Redakcji.


Redakcja
Piątek
13 listopad 2009


 
 


Zobacz też:

 Bóg i TY
Istnieje wiele religii, a różnice między nimi są ogromne. Żyjemy w kręgu kultury chrześcijańskiej. Warto więc zastanowić się nad spadkiem pozostawionym przez Jezusa. Kto kim jest? Jakie mamy dziś wyznania bazujące na naukach Jezusa?

 Katolik czy chrześcijanin?
Często stawia się znak równości między pojęciami „katolik” i „chrześcijanin”. Czy rzeczywiście są sobie równoznaczne i zamienne? Czy każdy katolik jest chrześcijaninem, a chrześcijanin katolikiem?

 Wiara w pytaniach i odpowiedziach
Na jednym z Forów znaleźliśmy ciekawy zestaw pytań dotyczący wiary w Boga. Udało nam się dotrzeć do autora odpowiedzi i uzyskaliśmy wypowiedź obszerniejszą niż zamieszczona na Forum.

 Apostazja
Oficjalne badania podają, że w Polsce ponad 90 procent społeczeństwa to katolicy. Strona kościelna podaje wyższe dane - ponad 95 procent. Mimo to kościoły świecą pustkami.

 Papież idzie na wojnę z Bogiem
W ostatnich latach do liturgii zakradła się praktyka wypowiadania Imienia Boga. Powinna ona zniknąć – czytamy w dyrektywie Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów.


Wszystkie artykuły w dziale:
Religia
Religia

 
 
Copyright © 2008-2021 RGB plus