 |
Istnieje wiele religii, a różnice między nimi są ogromne. Żyjemy w kręgu kultury chrześcijańskiej. Warto więc zastanowić się nad spadkiem pozostawionym przez Jezusa. Kto kim jest? Jakie mamy dziś wyznania bazujące na naukach Jezusa?
|
Wyznań chrześcijańskich jest niezwykle dużo. Choć generalnie możemy wyróżnić trzy grupy, to źródłem jest judaizm - a mówiąc precyzyjnie - Świadkowie Jehowy.
Judaizm to religia, która swe początki bierze w powołaniu Abrahama i zawarciu z nim przymierza. Rytualne ramy wyznawcy otrzymali po wyjściu z Egiptu. Istotą jest wiara w jednego Boga noszącego imię Jehowa (w tłumaczeniach katolickich używa się formy Jahwe). Apostoł Paweł w liście do Hebrajczyków wywodzi wielbienie Jehowy od Abla syna Adama. Tak więc Judaizm, wraz z Chrystianizmem z pierwszego wieku i współczesnymi Świadkami Jehowy, stanowi jednolity ciąg jednej religii, której Bogiem jest Jehowa - Bóg Pisma Świętego.
W czasach pomiędzy Mojżeszem, a Chrystusem, Żydzi wielokrotnie zrywali przymierze z Jehową, czego kulminacją było odrzucenie Proroka - Syna Bożego. Współczesny judaizm znacznie różni się od starożytnego. Jest podzielonych na wiele odłamów o skrajnych poglądach.
A zatem Chrześcijanie to wszystkie religie, które nawiązują do nauki Jezusa Chrystusa, uznając Go za Boga, lub Syna Bożego. Należy wyróżnić Chrześcijan z pierwszego wieku naszej ery - tzn. za życia apostołów i uczniów apostołów. Później wkradło się odstępstwo - ostrzegał przed nim apostoł Paweł. W wyniku odstępstwa wyłonili się:
- Katolicy - odłam od chrześcijaństwa jaki się wyłonił w IV wieku naszej ery po Soborze w Nicei (dzisiejsza Turcja). Istnieje wiele religii katolickich. W Polsce np. kościół Polskokatolicki, czy Mariawici. Również kościoły prawosławne, grekokatolicki (Unici), to kościoły katolickie.
- Protestanci - ruch religijny jaki odłączył się od kościoła rzymskiego w wyniku oprotestowania pewnych praktyk i zachowań, na które nie godzili się protestanci. Istnieje kilka - kilkanaście większych religii, które mają wiele odłamów i lokalnych frakcji, a ponadto wiele związków wyznaniowych (kościołów), głównie w Stanach Zjednoczonych, często o znaczeniu lokalnym. Ostatnio bardzo popularne są typowo komercyjne kościoły prowadzące działalność poprzez media - głównie telewizję. Wiele z tych „kościołów” to wręcz sekty prowadzące działalność na szkodę swych wyznawców, albo wręcz przestępczą, jak np. sekta Davida Koresha, licząca zaledwie około 100 członków, w której, w1993 roku doszło do walki z agentami FBI, w wyniku czego zginęło 74 wyznawców - w tym dzieci, oraz 4 agentów.
Liczba protestanckich związków wyznaniowych jest szacowana na kilka tysięcy, z czego tylko kilkadziesiąt ma praktyczne znaczenie.
- Restoracjoniści - grupa religii chrześcijańskich nawiązujących bezpośrednio do nauk Jezusa. Do restoracjonistów zalicza się Chrystadelfian (Bracia i Siostry w Chrystusie), Świętych Dni Ostatnich (Mormonów), Badaczy Pisma Świętego, oraz Świadków Jehowy.
Kilka słów o restoracjonistach. To nowy i dopiero postulowany wyróżnik, ale uzasadniony, z uwagi na odmienność wierzeń, zachowań i obrzędu w tej grupie. Poza wymienionymi istnieje jeszcze kilkanaście niewielkich grup religijnych zaliczanych do restoracjan. Mimo odmienności restoracjan od pozostałych chrześcijan, pomiędzy sobą również znacznie się różnią i właściwie należałoby Świadków Jehowy wydzielić jako samodzielną grupę religijną.
- Chrystadelfianie to niewielka społeczność (ok. 50 000 wiernych) powstała w USA w XIX wieku.
- Kościół Jezusa Chrystusa Świętych w Dniach Ostatnich czyli Mormoni powstał z inicjatywy Josefa Smitha na początku XIX wieku w USA. Potoczna nazwa Mormoni wzięła się od proroka Mormona którego kroniki i objawienia zostały spisane w Księdze Mormona - stanowiącej księgę świętą dla tego ruchu równorzędną, a może nawet ważniejszą od Pisma Świętego.
- Badacze Pisma Świętego powstali w 1879 roku jako wynik poszukiwań religii, która w pełni oddawałaby wolę Boga i jego wymagania. Dlatego skupili się na źródle jakim jest nauka Jezusa i apostołów. Swoje wierzenia i postępowanie korygowali w miarę jak badali i rozumieli Pismo Święte, które traktowali, jako jedyne źródło wiedzy objawionej. W 1931 roku rozpoznali znaczenie kilku istotnych zapisów Biblijnych, w związku z czym dokonali szeregu zmian, m. in. nazwy na Świadkowie Jehowy. Pewna grupa Badaczy nie zgodziła się przyjąć nowych zasad i pozostała pod starą nazwą, tworząc nową grupę wyznaniową. Obecnie Badacze Pisma Świętego podzielili się na jeszcze kilka grup (Międzynarodowi Badacze Pisma Świętego, Epifaniści) i są niewielką grupą.
- Świadkowie Jehowy obecnie tworzą około siedmiomilionową społeczność obecną w 236 krajach Świata, w Polsce z liczbą wiernych ponad 127 tysięcy stanowią 3 grupę wyznaniową. W stosunku do innych religii znacznie się różnią. Podstawowa różnica to uznają Pismo Święte za jedyne źródło wiedzy objawionej, a z tego wynikają konsekwencje takie jak uznanie Jehowy za Jedynego, Prawdziwego Boga, całkowita odrębność religijna i brak współpracy międzywyznaniowej, oraz nie mieszanie się do polityki. Nałożyli na siebie, wzorem Chrystusa obowiązek aktywnego głoszenia, oraz wysokie normy moralne. Apostoł Paweł w liście do Hebrajczyków wywodzi poczet Świadków Boga Jehowy od Abla - syna Adama. Choć były okresy czasu, gdy nie było oficjalnej religii uznającej Jehowę za Boga, to byli pojedynczy ludzie, lub małe grupy, które w mniej lub bardziej udolny sposób pragnęli spełniać wolę Jehowy, zostają więc uznani za świadków Jehowy (w zrozumieniu - „broniący dobrego imienia Jehowy”) zgodnie z definicją tego pojęcia zawartą w wersecie (Izajasza 43:10-11) (...)„Wy jesteście moimi świadkami — brzmi wypowiedź Jehowy — moim sługą, którego wybrałem, abyście mnie poznali i wierzyli we mnie, i rozumieli, że ja jestem ten sam. Przede mną nie został utworzony żaden Bóg ani po mnie nie ma żadnego. Ja, właśnie ja jestem Jehowa, a oprócz mnie nie ma wybawcy”(...). To oznacza, że dzisiejsi Świadkowie Jehowy tworzą kontynuację religii o najstarszej historii, sięgającej początków ludzkości. Świadkami Jehowy byli również Henoch, Noe, starożytni Żydzi, oraz chrześcijanie w I wieku. Również w okresie rozbicia religijnego pomiędzy IV, a XIX wiekiem były osoby i grupy wyznaniowe, które dążyły do oczyszczenia religii z niebiblijnych praktyk - w śród nich są z pewnością osoby, które Jehowa zaliczy w poczet swoich świadków.
A zatem Chrześcijanie to wszystkie religie wywodzące się od nauk Jezusa Chrystusa, natomiast katolicy to odłam od chrześcijaństwa - tak więc każdy katolik jest chrześcijaninem, ale nie każdy chrześcijanin to katolik. To bardzo ważne rozróżnienie - zwłaszcza w Polsce - ponieważ często używa się zamiennie tych pojęć, a to nie to samo i chrześcijanie mogą czuć się urażeni, gdy są obarczani innością katolików. Rzymscy katolicy zaś chętnie stroją się w piórka chrześcijan, bo to sprawia wrażenie jakby byli zjednoczoną i nadrzędną nad innymi religią, poza tym odwraca uwagę od krwawej przeszłości kościoła rzymskokatolickiego.
(pi)
Wtorek
21 lipiec 2009
|