Wtorek, 25 lutego 2020 r.

» Bez polityki
» Inna historia
» Religia
» Biblia na co dzień
» Oni są inni
» Nasze zdrowie
» Wokół domu
» Domowe ZOO
» On, Ona, Ono, Oni
» Magazyn
» Trochę kultury
» Oblicza sportu
» Warto zobaczyć

    Polecamy:

» Żelazkowcy
» Magiczna krew
» F1 Historia zmagań
» Koniec Świata
» Bóg i Ty
» Dawcy organów
» Fakty i spekulacje
» Zapłać abonament
» Bezpieczny seks
» Wiara w pytaniach

 
Bez polityki
Bez polityki

«
Nowe oszustwa SMSowe
Sumienie
Santo Subito
Konkordat
Zło. Dlaczego?
Efekt cieplarniany
 

Kraj obywatelski?

Znajomy zapytał "Czy Polska jest krajem obywatelskim". Ale co to znaczy "obywatelski"? Wikipedia wskazała Czarnogórę, która "kraj obywatelski" ma wpisany w ustrój państwa. Encyklopedia PWN przywołuje szereg organizacji z "obywatelem" w nazwie - od Platformy, po ZOMO.

Ale znalazły się też dwa hasła, które rzucają nieco światła na ten temat:
społeczeństwo obywatelskie społeczeństwo cywilne, społeczeństwo, w którym jest ograniczona do minimum ingerencja władzy politycznej w życie obywateli.
nieposłuszeństwo obywatelskie świadome i celowe niestosowanie się do konkretnych przepisów prawa należących do zasadniczo akceptowanego w całości porządku prawnego, które w przekonaniu obywatela naruszają w sposób rażący istotne normy sprawiedliwości, ograniczające wolność i równość obywateli;

Można by więc wysnuć wniosek, że kraj obywatelski, to takie państwo w którym dobro obywatela jest największą wartością, działania urzędów są podporządkowane komfortowi życia społeczeństwa, zaś parlamentarzyści nie myślą o niczym innym, jak tylko o dogadzaniu wyborcom.

Zróbmy przegląd stosunków państwo - obywatel.

Relacje prezydent - premier
Można zrozumieć, że politycy z przeciwnych obozów się nie lubią, nie tolerują, albo zwalczają. Dlaczego jednak robią to publicznie na forum międzynarodowym? Wydarzenia z posiedzeń NATO, czy Unii Europejskiej, gdzie walczono o to, kto będzie reprezentował Polskę, jakie zajmie stanowisko i kogo będzie popierał, w opinii korespondentów zagranicznych ośmieszają Polskę, wprowadzają nieufność i odbierają siłę negocjacyjną. Obywatele zaś zastanawiają się, gdzie w następnych wyborach szukać reprezentantów, którzy będą ze sobą współpracowali.
Pewnie zostaną w domu.

Wystąpienia publiczne polityków
Palikot, Niesiołowski, Wildstein, ach o Kurskim bym zapomniał - ostatnio przycichł trochę. Zamiast rzeczowej dyskusji poniżanie, kłamstwa, fałszywe oskarżenia, przekręcanie faktów, obrażanie się. A niestety są to postacie, tak zwane opiniotwórcze. Ich wypowiedzi dzielą i skłócają społeczeństwo.

KRUS / ZUS
Rolnicy płacą podatki, płacą też składki na ubezpieczenie społeczne i na emeryturę. Tylko, że na kwartał rolnik płaci 203 złote na ubezpieczenie społeczne i 90 złotych zdrowotnego - razem niecałe 300. Pracownik zaś płaci co najmniej 570 złotych miesięcznie (wyższy dochód - wyższa składka). Co daje półroczną składkę rolnika, równą miesięcznej pracownika. Poza tym w KRUS-ie ubezpieczonych (płacących składki) jest blisko 1,5 mln., a otrzymujących świadczenia ponad 1,5 mln. W ubiegłym roku dofinansowano KRUS kwotą blisko 16 mld złotych - jakieś 800 złotych rocznie na głowę każdego dorosłego w wieku pracowniczym. To też równość wobec prawa? Mówi się o ubóstwie na wsi. Podjedźmy w niedzielę pod kościół - obejrzyjmy samochody, przejdźmy się po wsi i popatrzmy na te domy. Szanuję rolników i ich ciężką pracę, ale jeśli na wsi ktoś jest biedny, to tylko na własne życzenie.

Wymiar sprawiedliwości
Sądy są niezawisłe, a sędziowie odpowiadają przed swoim sumieniem i historią. Co prawda Ustawa o Ustroju Sądów Powszechnych inaczej to ujmuje, ale sens ten sam. Sądy odwoławcze mają mnóstwo roboty, a to oznacza, ze strony nie są zadowolone z wyroków. Ewidentne błędy, takie jak nie stosowanie aresztu wobec niebezpiecznych przestępców, którzy nawet w czasie trwania śledztwa w jednej sprawie popełniają inne przestępstwo. Niskie wyroki dla aferzystów i wysokie dla obywateli, którym noga się podwinęła. Sądy mają niski autorytet, co w połączeniu z - w opinii społecznej - powszechnym przekupstwem powoduje szeroką krytykę. Sędziowie może niekoniecznie są przekupni, ale dyspozycyjni i strachliwi wobec decydentów. Poza tym mają nadmiar pracy i brak doświadczenia - wiele wyroków wydali asesorzy, co zostało uznane za niezgodne z prawem, ale z uwagi na braki kadrowe dopuszczalne. Sama ta decyzja to kuriozum prawne.

IPN
Niedawna awantura o Lecha Wałęsę (tak, tak, pamiętam - Zyzak to nie IPN) przypomniała o tym, że IPN jest jedną z najbardziej kontrowersyjnych instytucji w państwie. Ujawnianie zawartości teczek w momencie najkorzystniejszym dla jakiejś opcji, pokazywanie półprawd, przy jednoczesnym przemilczaniu zasług i ogromne pieniądze jakie są na to wszystko poświęcane, sprawiają, że IPN ma wielu zwolenników i wielu przeciwników.
Są równi i równiejsi - jednych się lustruje, innych przemilcza i kryje. A obywatel i tak nic nie wie.

Ochrona zdrowia,
A raczej przyzwolenie na eutanazję. Nie tyle brak funduszy, co złe rozdzielanie, ustępowanie żądaniom finansowym, bez stawiania żądań jakościowych. Powszechne łapówkarstwo i popełnianie błędów medycznych - oba skrupulatnie tajone przez korporacje medyczne. Chory poszkodowany przez błędne leczenie nie ma szans na zadośćuczynienie, bo fałszywie pojęta solidarność zawodowa ukrywa winnych. Koncerny farmaceutyczne też mają swój korupcyjny udział. Ludzie umierają, nie dlatego, że są chorzy, ale dlatego, że lekarzom nie chce się pracować uczciwie. Brak taniej profilaktyki, skutkuje drogim leczeniem. I tylko w "Na dobre i na złe" można spotkać sumiennych lekarzy.

Władze lokalne
Zdarzyło się w pewnym Dużym Mieście, że był przebudowywany układ komunikacyjny - całe centrum miasta było rozkopane. Przebudowa trwała chyba ze dwa lata. W tym czasie zbankrutowało wiele małych sklepów i firm do których nie mogli dostać się klienci. Czas przejazdu przez miasto zwiększył się dwu - trzykrotnie, nawet na drugą stronę ulicy nie można było przejść.
A było to podczas poprzedniej kampanii wyborczej. Duże Miasto nawiedził przywódca Dużej Partii, bo prezydentem w nim jest jego partyjny kolega i łatwo było o poklask. Społeczeństwo wdzięczne za utrudnienia podzieliło się swą radością, pytając także, czy ktoś im zrekompensuje poniesione straty. Przywódca został zakrzyczany, ale Prezydent przebił się i odpowiedział - cytuję z pamięci - "jak pani robi remont w mieszkaniu, to też ma pani niewygody?"
Zapewne ta Pani ma niewygody, ale na pewno nie wchodzi do mieszkania przez okno.
Remont zakończono. Efekt jest taki, że czas przejazdu tramwaju na odcinku 15 kilometrów skrócił się może o 5 minut, ale za to wygodniej się wsiada i trochę mniej buja - na razie, bo po upałach tory już się wykrzywiają.
I takie traktowanie mamy na co dzień. Redaktor Jaworowicz do emerytury będzie miała co robić.

Program telewizyjny
I związany z nim abonament. Telewizja publiczna finansowana także z abonamentu, ma do spełnienia misję. Jaką? To proste - wystarczy popatrzeć w program - powtórki i powtórki powtórek, kiepskie seriale, za to z wielką reklamą, programy publicystyczne w których prowadzący nie panuje nad rozmówcami, nieobiektywnie przekazywane relacje, a na osłodę ciekawy dokument, lecz po północy. Ale cóż, płaci się za posiadanie telewizora, a nie za jego oglądanie.

Podatki
Ponoć wobec prawa jesteśmy równi. To dlaczego markety otrzymują potężne zwolnienia i ulgi - znakomite lokalizację, niskie ceny za ziemię, ulgi podatkowe. Przymyka się oczy na łamanie praw pracowniczych. Markety, które jakością produktów okradają konsumentów, korzystają z przywilei niedostępnych dla małych sklepów - co sprawia, że małe sklepy upadają, a obce koncerny się bogacą.

Religia
Polska jest krajem świeckim, więc dlaczego na każdej oficjalnej uroczystości pełno jest przedstawicieli jednej religii? Dlaczego zabierają głos w sprawach innych niż religia i moralność? Dlaczego ich - nawet sugestie - dla rządzących są wyrokiem?
Otrzymują nie tylko tereny pod budowę kościołów w znakomitych lokalizacjach, ale i ogromne - rzędu 5 mld złotych rocznie dofinansowania. Kościół katolicki posiada olbrzymi majątek - w gruntach, budynkach, mieniu ruchomym - wiele z tego to dzieła sztuki i zabytki podlegające ochronie państwa. A hierarchowie ślubowali żyć w ubóstwie i w służbie dla wiernych.
Przed nami jedno z najważniejszych świąt - jednocześnie religijnych i państwowych. Zapomina się jednak, że w tym kraju żyją także inne wyznania, ludzie świeccy i tacy, którym to wszystko jedno. Ale znów pójdą ogromne pieniądze na promocję politykierów.


..........................................

Według opublikowanej niedawno ankiety 92% Polaków jest dumnych ze swojej polskości, a tylko 5 % niezadowolonych. To w końcu mamy kraj obywatelski, czy nie?

Zdjęcie przedstawia bezdomnego grzejącego się przy wiecznym zniczu przy Grobie Nieznanego Żołnierza. Grób jest zlokalizowany między Katedrą, a Pałacem Biskupim.

(pi)
Środa
05 Sierpnia 2009


 
 Wszystkie artykuły w dziale:
Bez polityki
Bez polityki

 
 
Copyright © 2008-2020 RGB plus