Środa, 3 czerwca 2020 r.

» Bez polityki
» Inna historia
» Religia
» Biblia na co dzień
» Oni są inni
» Nasze zdrowie
» Wokół domu
» Domowe ZOO
» On, Ona, Ono, Oni
» Magazyn
» Trochę kultury
» Oblicza sportu
» Warto zobaczyć

    Polecamy:

» Żelazkowcy
» Magiczna krew
» F1 Historia zmagań
» Koniec Świata
» Bóg i Ty
» Dawcy organów
» Fakty i spekulacje
» Zapłać abonament
» Bezpieczny seks
» Wiara w pytaniach

 
Bez polityki
Bez polityki

«
Nowe oszustwa SMSowe
Sumienie
Santo Subito
Konkordat
Zło. Dlaczego?
Efekt cieplarniany
 

Refleksje na Dzień Matki
Wojenne matki

Każdy żołnierz ma swoją Matkę. Matkę, która najpierw rodzi, później wychowuje, a potem czeka. Córki się wyprowadzają, synowie idą na wojnę. Różne są motywy wyjazdu na wojnę. Różne są zachowania matek. Jedno co ich łączy, to niepewność o los ich dziecka.

Jest taki amerykański film dokumentalny zatytułowany „Wojenne Matki”, opowiada o matkach amerykańskich żołnierzy służących w Iraku i Afganistanie. Dramatyczny film o losach ludzi i o motywach, jakimi kierują się żołnierze i ich rodziny.
Ale jest to także film o postawach władz.

Wiele matek mówiło o dumie ze swoich synów, że ich dzieci są bohaterami. Najbardziej dramatyczne były wypowiedzi matek do końca wierzących w słuszność śmierci ich – często jedynych synów.

Smutne jest, jak bardzo ci ludzie są okłamywani, ale i zakłamani.

Choć wiele matek krytycznie wypowiadało się o prezydencie Bushu i jego decyzjach militarnych, to jednocześnie bezwolnie poddają się terrorowi państwa zmuszającego do zachowań, jakich się nie chce – do udziału w wojnie imperialnej, w morderstwach niewinnych. Ludzie są zniewoleni terrorem prawa państwowego, zmuszającego do udziału w zabijaniu innych ludzi. W USA gdzie wojsko jest w pełni zawodowe na wojnę jest się wysyłanym, czy się chce, czy nie. W Polsce podobno jadą tylko ochotnicy…

Amerykańskie bezpieczeństwo nie zależy od Iraku i Afganistanu, tak jak nie zależało od Korei i Wietnamu. Polskie zresztą też.

Co jakiś czas powraca temat zwiększenia udziału wojsk Sojuszu w wojnie w Afganistanie. Prezydent Obama zapowiedział zwiększenie własnego kontyngentu i zwrócił się do państw uczestniczących, by i one - w tym Polska - zwiększyły liczbę żołnierzy. Niektóre kraje wyraziły zgodę. Coraz więcej matek czeka…

Niektóre doczekały się powrotu swoich synów żywych. Wiele powitało swe dziecko w podwójnej trumnie. Niektóre są dumne, że dziecko pozwoliło się zabić, by grupka bogaczy była jeszcze bogatsza. Inne pomstują.

Kiedy powstanie taki film o polskich matkach?

(pi)
Poniedziałek
24 maj 2010


 
 Wszystkie artykuły w dziale:
Bez polityki
Bez polityki

 
 
Copyright © 2008-2020 RGB plus