Wtorek, 20 kwietnia 2021 r.

» Bez polityki
» Inna historia
» Religia
» Biblia na co dzień
» Oni są inni
» Nasze zdrowie
» Wokół domu
» Domowe ZOO
» On, Ona, Ono, Oni
» Magazyn
» Trochę kultury
» Oblicza sportu
» Warto zobaczyć

    Polecamy:

» Żelazkowcy
» Magiczna krew
» F1 Historia zmagań
» Koniec Świata
» Bóg i Ty
» Dawcy organów
» Fakty i spekulacje
» Zapłać abonament
» Bezpieczny seks
» Wiara w pytaniach

 
Wokół domu
Wokół domu

«
Ogrodowy geniusz
Śnieg i Konstytucja
Jak długo przechowywać dokumenty?
Uwaga azbest!
Ile ... ma żarówka?
Błąd w imieniu prawa - audyt energetyczny
 

Ogrodowy geniusz

Wiosna to czas pracy w ogrodach, działkach i na polu. Do najważniejszych i najtrudniejszych prac należy walka z chwastami. Bardzo często jesteśmy skazani na ciężką, mozolną pracę. Chyba, że zatrudnimy ogrodowego geniusza.

Jeśli uprawiamy działkę na bieżąco, od lat, to mamy niewiele pracy z chwastami, ale jeśli jest to kawałek nowego pola, chcemy zagospodarować ugór, albo wchodzimy na działkę po dłuższej przerwie, to na pewno będziemy mieć problem z chwastami. Możemy wypielić je ręcznie, lub przy użyciu prostych narzędzi podcinających korzenie, ale możemy też posłużyć się chemią.

Oczywiście należy bać się chemii. Można zatruć sobie życie.

Są jednak środki, które według oświadczeń producenta są środkami bezpiecznymi. Do takich środków należy Roundup ® Energy 450 SL, oraz wcześniejsza wersja Roundup ® 360 SL. Oba środki różnią się od siebie stężeniem środka czynnego, oraz zastosowaniem technologii TranSorb, co w konsekwencji sprawia, że Roundup Energy jest środkiem silniej i szybciej działającym, mniej wrażliwym na pogodę, a także pozwalającym na szybsze wejście z uprawą na pole.

Działanie. Roundaup wnika przez liście, szybko przenika do korzenia i powoduje niszczenie systemu korzeniowego. Dzięki takiemu działaniu oprysk jest mało wrażliwy na opady deszczu - wystarczy jedna godzina "suszy" po oprysku, nie jest wrażliwy na nocny chłód, czy poranną rosę. Zastosowanie technologii TranSorb powoduje rozpuszczenie ochronnej warstwy woskowej na powierzchni liścia i ułatwienie przenikania środka czynnego do wnętrza rośliny.
Karta techniczna Roundap Energy


Zastosowanie. Spektrum działania jest bardzo szerokie. Od zwykłej trawy, poprzez perz, wszystkie chwasty jedno i dwuliścienne, jedno i wieloletnie, na drzewkach i krzewach skończywszy. Opryskanie zielonych części drzew lub krzewów może spowodować obumarcie roślin. Jednak w tym przypadku stężenie musi być jeszcze większe. Można także polać czystym środkiem - nie rozcieńczonym - pnie świeżo ściętych drzew, co spowoduje rozpad pozostałego w ziemi korzenia i pnia widocznego nad ziemią. Jedynie skrzyp nie daje się zniszczyć Roudupem, dlatego, bo zawiera w sobie bardzo dużo krzemu, co daje mu odporność, na wiele środków chemicznych.

Według danych producenta, Roundup można stosować nawet do niszczenia chwastów w zbożach konsumpcyjnych. Kilkanaście dni przed planowanym terminem zbioru należy wykonać oprysk pola, co spowoduje zniszczenie chwastów i zebranie czystej słomy. Z uwagi na kontrowersyjność Roundupu, o czym na końcu, nie podajemy szczegółów tego zabiegu - odsyłamy do instrukcji producenta.

Szczególnie jest przeznaczany do upraw roślin genetycznie modyfikowanych, uodpornionych na działanie Roundapu. Wtedy w dowolnym momencie wegetacji można pryskać uprawę, uzyskując wtedy czystą uprawę bez chwastów. Nasiona takich modyfikowanych roślin są określane nazwą Roundup Ready - dotyczy to przede wszystkim kukurydzy (w USA 80 % powierzchni upraw) i soi (93 %).

Środki bezpieczeństwa. Roundup jest środkiem bezpiecznym dla człowieka i zwierząt, natomiast niebezpiecznym dla środowiska wodnego - nie należy wylewać do stawów, rzek, rowów odwadniających. Z uprawą można wejść już po pięciu dniach od oprysku. Środek, który nie trafił na liście, ale na ziemię ulega rozkładowi. Nawet jeśli po pięciu dniach nie widać jeszcze obumierania roślin, to proces został już zainicjowany niszczeniem korzeni. Opakowanie nie podlega zwrotowi - można je wyrzucić do śmietnika jako zwykły odpad komunalny, ale lepiej jest oddać do sklepu ogrodniczego, który ma obowiązek prowadzić zbiórkę zużytych opakowań po środkach chemicznej ochrony roślin.
Karta techniczna Roundap 360 SL


Przechowywanie. Jak każdy środek potencjalnie niebezpieczny. W oryginalnych opakowaniach, zabezpieczony przed dostępem dzieci. Jest odporny na temperaturę w przedziale -15 do +50 stopni Celsjusza.

Zalecane stężenia. Producent zaleca stężenia roztworu roboczego od 0,5 litra do 6,5 litra na hektar uprawy. W praktyce ogrodniczej należy przyjąć dawki 3-5 litrów na hektar. Dawki te należy rozpuścić w 250 litrach wody.

W praktyce oznacza to, że na każde 100 metrów kwadratowych działki należy wylać w oprysku 2,5 litra wody z dawką 30 - 50 mililitrów Roundupu Energy.

Od czego zależy stężenie? Od chwastów jakie chcemy zniszczyć. Jeśli mamy do czynienia z chwastami o twardych zdrewniałych łodygach - takich jak perz, pokrzywa, łopian należy użyć większych stężeń. Większe stężenia powinniśmy stosować także jeśli mamy do czynienia ze zwartą, silnie ukorzenioną roślinnością.

Ponieważ stosowanie Roundup Energy nie należy do zabiegów kosztownych można zastosować nieco więcej środka - do 75 mililitrów na 100 metrów kwadratowych przy 2,5 litrach wody. Uzyskamy większą pewność działania. Jest to ważne, jeśli nie jesteśmy w stanie rozpoznać wszystkich chwastów jakie występują na naszej działce

Z domowych patentów na stosowanie Roundupu, możemy polecić malowanie pędzlem chwastów - większe stężenie 50 ml/1l wody, gdy chcemy zniszczyć pojedyncze chwasty na rabacie, lub trawniku. Można też stosować specjalną osłonę - do nabycia w sklepach ogrodniczych - pozwalającą na oprysk międzyrzędzi - unikniemy wtedy pielenia grządek warzywnych.

Alternatywa dla Roundapu. Niestety, ale alternatywy w praktyce nie ma. Inne produkty o podobnej skuteczności również bazują na glifosacie - producenci zwykle komponenty kupują i tak w Monsanto, dodają własne składniki, albo i nie, rozlewają we własne opakowania i sprzedają pod inną nazwą handlową. Dlatego przy zakupie należy uważnie przeczytać ulotkę - jaki jest skład i czy jest jakieś odniesienie do Monsanto (licencja, import, producent).
W sprzedaży są dostępne środki chwastobójcze o bardziej selektywnym działaniu - przeznaczone do zwalczania wybranych grup chwastów. Bazują one na innych środkach czynnych - mogą okazać się bardziej bezpieczne.
Ale ...
Może się też zdarzyć, że producentami tych środków będą jakieś firmy "garażowe" - małe firmy, w których brak jest właściwego nadzoru, lub żądza pieniądza doprowadzi do oszukańczych praktyk i taki środek może być bardziej niebezpieczny niż Roundap. Dlatego należy też patrzeć na producenta (dystrybutora) środka - jeśli jest krajowy, to powinna to być duża i znana firma (sprzedawca powinien podpowiedzieć). Unikajmy produktów importowanych, zwłaszcza z Chin.

Jeśli mamy mały, lub niepewny wybór, to już lepiej zdecydujmy się na Roundap.


Ale Roundup ma też drugie oblicze. Jego producentem jest Monsanto, potężny koncern chemiczny i biotechnologiczny, który wyspecjalizował się modyfikowaniu genetycznym zbóż (GMO). Z informacji zakulisowych wynika, że Roundup również bazuje na genetycznej manipulacji.

Mimo iż naukowcy twierdzą, że modyfikacja genetyczna jest bezpieczna dla człowieka, to jest ogromna grupa innych naukowców, która ma przeciwne zdanie i nawołuje do wstrzemięźliwości w stosowaniu GMO. Dlatego warto nie nadużywać Roundupu, ograniczając się do niezbędnych oprysków i tylko wtedy, gdy środki mechaniczne, bądź biologiczne (opryski wyciągiem z pokrzywy, uprawa roślin tłumiących rozrost chwastów) będą nie wystarczające, lub uciążliwe fizycznie.

Działalność Monsanto jest kontrowersyjna pod jeszcze jednym względem. Produkty tej firmy są opatentowane, co oznacza, że można ich używać wyłącznie na podstawie licencji producenta. Taką licencję nabywa się wraz z legalnym zakupem produktu u uprawnionego sprzedawcy.

Rośliny mają to do siebie, że rozmnażają się przez zapylenie, które dokonuje się przez przenoszenie pyłków przez wiatr. Pyłki mogą być przenoszone nawet wiele kilometrów. Efektem jest rozprzestrzenianie się GMO w sposób niekontrolowany - co podnoszone jest jako argument przeciwko stosowaniu GMO. Odkrywano rośliny zmodyfikowane na polach, gdzie nie było stosowane GMO, nawet wiele kilometrów od plantacji GMO.

Istnienie patentu powoduje, że ujawnione rośliny stanowią naruszenie praw patentowych i właściciel pola może zostać pociągnięty do odpowiedzialności. Kuriozalne jest to, że naruszenie odbyło się bez wiedzy i złej woli właściciela pola, ale zwykle nie będzie on w stanie udowodnić swojej niewinności.
Były już ponoć przypadki, że Monsanto w takiej sytuacji kierował sprawę do sądu i mając sztab prawników sprawę wygrywał.

Terageniczność po zastosowaniu herbicydu Agent Orange

Dzięki swej skuteczności Roundup jest bardzo popularny, ale tak naprawdę jego działanie nie jest do końca przebadane, a jego prawdziwe skutki działania nie ujawnione. Amerykanie w czasie wojny w Wietnamie stosowali do niszczenia roślinności, nawet drzew (by partyzanci nie mogli się ukrywać), podobnie działające substancje - herbicyd "Agent Orange" (również produkcji Monsanto), co spowodowało, że rodziło się i nadal rodzi (po 40 latach) wiele dzieci z deformacjami genetycznymi.

Z niezależnych badan wynika, że glifosat - główny składnik Roundapu wykazuje toksyczność wobec komórek ludzkich. W embrionach kurzych i żabich (na ludzkich oczywiście badań nie prowadzono) wywoływał teratogenność - potworkowatość - zmiany w organizmie wywołujące zniekształcenia osobników. Toksyczność glifosatu zwiększa się w obecności substancji dodatkowych jakie są stosowane w Roundapie.
Wyniki te zaprzeczają twierdzeniu Monsanto, że Roundap jest bezpieczny dla człowieka. Tezę o szkodliwości dla człowieka może potwierdzać zaobserwowana zwiększona ilość zniekształceń płodów w Ameryce Południowej, na terenach na których intensywnie stosowano Roundap.

Używajmy Roundupu, ale z rozwagą i tylko wobec chwastów, przed wysiewem roślin użytkowych, zachowując okres karencji nawet dwa tygodnie.

(pi)
Poniedziałek
20 kwietnia 2009


 
 Wszystkie artykuły w dziale:
Wokół domu
Wokół domu

 
 
Copyright © 2008-2021 RGB plus