Środa, 3 czerwca 2020 r.

» Bez polityki
» Inna historia
» Religia
» Biblia na co dzień
» Oni są inni
» Nasze zdrowie
» Wokół domu
» Domowe ZOO
» On, Ona, Ono, Oni
» Magazyn
» Trochę kultury
» Oblicza sportu
» Warto zobaczyć

    Polecamy:

» Żelazkowcy
» Magiczna krew
» F1 Historia zmagań
» Koniec Świata
» Bóg i Ty
» Dawcy organów
» Fakty i spekulacje
» Zapłać abonament
» Bezpieczny seks
» Wiara w pytaniach

 
Archiwum
Archiwum

«
Wałęsa zrzucony z ołtarza
Tragiczny pożar
RPO - Rzecznik Praw Osobistych?
Polański - chwała gwałcicielom?
Prezent ze składnicy złomu?
Zamknąć Zientarskiego i... drogowców
 

Kotka na pomniku

Aktorka Anna Cugier-Kotka może przejść do historii polskiej polityki i odegrać rolę niczym górnicy z kopalni Wujek w stanie wojennym.

Koronnym argumentem przeciwko stanowi wojennemu jest to, że zginęli górnicy, którzy stawili opór oddziałom porządkowym reprezentowanym przez ZOMO. Kombatanci stanu wojennego podnieśli śmierć górników do największego wydarzenia stanu wojennego. Wydarzenia, które odwróciło uwagę od innych wydarzeń, w tym także od zagrożeń wewnętrznych - strajk generalny, czy zewnętrznych - izolacja polityczna.

Pani Anna Cugier-Kotka ma szansę stać się martyrologiczną ikoną przegranych przez PiS wyborów do Europarlamentu. Potrzebna jest ofiara, która pozwoli oskarżyć przeciwnika politycznego o zbrodnicze knowania i fizyczne prześladowanie opozycji.

Pani Anna została napadnięta, brutalnie pobita i słownie znieważona, przez swoich politycznych przeciwników. Podobno.

Znamienne jest kilka faktów - zdarzenia nikt nie widział, napadnięta nie rozpoznała napastników - ale „wyglądali na wykształconych”, widocznych obrażeń nie ma - „ale bili fachowo, żeby śladów nie pozostawić”, policja zgłoszenia podobno nie przyjęła, ale napadnięta nie zażądała ścigania z oskarżenia prywatnego, w jednej rozmowie z dziennikarzami jest zadowolona, w innej nieszczęśliwa.

W tej sprawie jest wiele niewiadomych, wątpliwości i krętactwa. Nieco światła rzuca na zdarzenia postawa Prezesa PiS. Profesor prawa (nadzwyczajny co prawda, ale profesor) uznał, że był to napad inspirowany przez wrogie siły polityczne, sprawujące władzę i zazdrośnie spoglądające na doskonały wynik wyborczy PiS.

Chór wszystkowiedzących utworzyła grupa innych przedstawicieli tej partii.

Śmierć górników była prowokacją na co wskazuje rola kapelana górników i komitetu strajkowego - sterowanych przez... - tego się zapewne nie dowiemy. W filmie dokumentalnym wyświetlanym wiele lat temu - i o dziwo nie powtarzanym, wypowiadał się kapelan, który otwarcie mówił, że zachęcał górników do oporu, a wręcz przygotowywał ich na śmierć.

Polegli górnicy są martyrologiczna ikoną stany wojennego - niezbędni, by móc potępić tamten „zbrodniczy reżym”.

Czy Pani Anna Cugier-Kotka - przyjęła na siebie rolę męczennicy odwracającej uwagę od klęski poniesionej przez PiS? Czy będzie inspiracją do awantur politycznych z PO? Zapewne już wkrótce zobaczymy.

(pi)
Wtorek
09 czerwca 2009


 
 Wszystkie artykuły w dziale:
Archiwum
Archiwum

 
 
Copyright © 2008-2020 RGB plus