Środa, 3 czerwca 2020 r.

» Bez polityki
» Inna historia
» Religia
» Biblia na co dzień
» Oni są inni
» Nasze zdrowie
» Wokół domu
» Domowe ZOO
» On, Ona, Ono, Oni
» Magazyn
» Trochę kultury
» Oblicza sportu
» Warto zobaczyć

    Polecamy:

» Żelazkowcy
» Magiczna krew
» F1 Historia zmagań
» Koniec Świata
» Bóg i Ty
» Dawcy organów
» Fakty i spekulacje
» Zapłać abonament
» Bezpieczny seks
» Wiara w pytaniach

 
Nasze zdrowie
Nasze zdrowie

«
Błędy w przyjmowaniu leków
Uwaga na reklamy leków
Pot - wstydliwy problem
Anoreksja
E dodatki
Ile jest wart człowiek?
 

Dieta Boska - na początku...

Specjaliści od żywienia wymyślili tysiące diet. Zmieniają się nawyki żywieniowe i poglądy na wartości odżywcze produktów i skład diety wzorcowej. Ale co było na początku? Jak człowiek odżywiał się na początku? Jak człowiek będzie odżywiał się w przyszłości?

Jako zwolennicy kreacjonizmu skupimy się na Boskich zaleceniach zawartych w Piśmie Świętym.

Bóg po stworzeniu pierwszych ludzi – Adama i Ewy, tak powiedział:
(Rodzaju 1:29-30) (...)I przemówił Bóg: „Oto dałem wam wszelką roślinność wydającą nasienie, która jest na powierzchni całej ziemi, i wszelkie drzewo, na którym jest owoc drzewa wydający nasienie. Niech wam to służy za pokarm. I wszelkiemu dzikiemu zwierzęciu ziemi, i wszelkiemu latającemu stworzeniu niebios oraz wszystkiemu, co się porusza po ziemi, w czym jest życie jako dusza, [dałem] na pokarm wszelką zieloną roślinność”. I tak się stało. (...)

Co to oznacza i jak to rozumieć?
Bóg (Jehowa) jest oczywiście istotą doskonałą i to co robi jest całkowicie przemyślane i doskonałe, Choć człowiek nie do końca może rozumieć Boski plan. A pierwotnym planem był Świat bez cierpień, chorób, ciężkiej pracy. Miało nie być morderstw, choć była śmierć. Człowiek miał żyć wiecznie – nie mylić wieczności z nieśmiertelnością, ale zwierzęta umierały śmiercią naturalną. Adam mógł spotkać martwe zwierzęta, dzięki czemu słowa jakie Jehowa skierował do niego – (Rodzaju 2:16-17) (...)I Jehowa Bóg dał też człowiekowi taki nakaz: „Z każdego drzewa ogrodu możesz jeść do syta. Ale co do drzewa poznania dobra i zła — z niego nie wolno ci jeść, bo w dniu, w którym z niego zjesz, z całą pewnością umrzesz”.(...) – były zrozumiałe.

Jakie były relacje między pierwszymi ludźmi, a zwierzętami? Jaka jest więź „rodzinna” człowieka i zwierząt?
Dzisiejsi naukowcy określają zgodność genetyczną człowieka i zwierząt nawet na 98%. I dotyczy to nie tylko Naczelnych, ale nawet z myszą jest to zgodność bodaj 35%. Dlaczego?

Salomon napisał (Kaznodziei 3:18-20) (...)Rzekłem w swym sercu o synach ludzkich, iż prawdziwy Bóg ich przesieje, by się przekonali, że i oni są zwierzętami. Jest bowiem coś, co się przytrafia synom ludzkim, i coś, co się przytrafia zwierzęciu, a przytrafia im się to samo. Jak umiera ono, tak i on umiera; i wszyscy mają jednego ducha, tak iż nie ma żadnej przewagi człowieka nad zwierzęciem, bo wszystko jest marnością. Wszyscy idą na jedno miejsce. Wszyscy powstali z prochu i wszyscy do prochu wracają.(...). Ale jednak człowiek różni się – ten 1-2 procent powoduje, że człowiek jest obdarzony wolną wolą i świadomością – zwierzę postępuje instynktownie, człowiek (przynajmniej teoretycznie) rozumnie / świadomie. Dlaczego Bóg tak postąpił? Można by to przyrównać do np. produkcji samochodów. Można zbudować malucha, można limuzynę, ale też ciężarówkę i skuter. Wszystko to służy do przemieszczania się człowieka i przewożenia ładunku. Zasada działania skutera, malucha, limuzyny i ciężarówki jest taka sama, mało tego, wiele części z jakich są zbudowane wygląda podobnie i jest wykonane z podobnych, a nawet takich samych surowców.

Reklama


Bóg posłużył się w podobny sposób schematem (genotyp) i stworzył niezwykle zróżnicowane życie.
Człowiek, oprócz procentów w genotypie wyróżnia się jeszcze czymś. Bożym błogosławieństwem i możliwością bliskiej współpracy ze swoim stwórcą. Ale otrzymał niezwykle poważne ostrzeżenie – bez Boga Jehowy, jest niczym nierozumne zwierze – pracuje, odżywia się, kopuluje i goni za szczęściem, którego i tak nie znajduje, a na końcu, niczym zwierzę umiera.

A zatem pierwsi ludzie, którzy zostali stworzeni do wiecznego życia na rajskiej Ziemi, pod opieką Jehowy i w pełnej współpracy z nim otrzymali pokarm roślinny. Podobnie i zwierzęta – one również miały spożywać rośliny - (Rodzaju 1:29-30) (...)I przemówił Bóg: „Oto dałem wam wszelką roślinność wydającą nasienie, która jest na powierzchni całej ziemi, i wszelkie drzewo, na którym jest owoc drzewa wydający nasienie. Niech wam to służy za pokarm. I wszelkiemu dzikiemu zwierzęciu ziemi, i wszelkiemu latającemu stworzeniu niebios oraz wszystkiemu, co się porusza po ziemi, w czym jest życie jako dusza, [dałem] na pokarm wszelką zieloną roślinność”.(...)
Czy był to pokarm wystarczający? Czy dostarczał człowiekowi (i zwierzętom) wszystkich niezbędnych składników odżywczych?

Zrównoważona dieta to podstawa.

Żyjący dziś wegetarianie i weganie udowadniają, że było to możliwe. Rośliny zawierają wszystkie niezbędne człowiekowi do życia składniki.
Ale…

Nie można zapominać, o pewnym niuansie.

Człowiek został stworzony jako doskonała istota, do życia w raju – a więc również w wyidealizowanych warunkach. Dziś nie wiemy jakie warunki panowały w Raju, Można jednak przypuszczać, że znacznie różniły się od warunków dzisiejszych. Dzięki równomiernej powłoce chmur jakie otaczały Ziemię, panował wyrównany, umiarkowanie ciepły klimat, pozwalający Adamowi i Ewie chodzić, a nawet nocą spać bez ubrania. Opisano też pierwszą sytuację upojenia alkoholem, jaka miała miejsce po potopie: (Rodzaju 9:20-21) (...)A Noe zajął się rolnictwem i zasadził winnicę. I zaczął pić wino, i się upił(...). Noe był człowiekiem, który żył w zgodzie z Bogiem, na pewno więc nie upił się świadomie. Dlaczego więc się upił? Może dlatego, że nie znał wina? Może dlatego, że wcześniej nie było warunków do fermentacji alkoholowej? To też niewiadoma. Nie ulega wątpliwości, że Świat po potopie diametralnie się różnił – prawdopodobnie nawet góry wypiętrzyły się dopiero w wyniku oddziaływania ogromnych mas wody jakie pojawiły się na powierzchni Ziemi w wyniku opadów deszczu (w potopie spadł pierwszy - przynajmniej za życia ludzi - deszcz i opróżnił chmury otaczające Ziemię, a które tworzyły efekt cieplarniany), oraz z wód jakie wytrysnęły spod Ziemi i wytworzyły ogromne pustki, w które po zapadnięciu się ich, spłynęły wody potopu. Nastąpiły także zmiany klimatyczne.

Tak jak nie znamy warunków w jakich żył człowiek, tak nie wiemy jak był zbudowany, a mówiąc dokładniej, czy po wypędzeniu z raju i później po potopie, wystąpiły jakieś zmiany w organizmach człowieka. Nie musiało dochodzić do jakiś wielkich zmian – wystarczyłaby zmiana flory bakteryjnej w układzie trawiennym, by wegetarianin po potopie mógł bezpiecznie jeść mięso.

Bóg z definicji jest istotą doskonałą. Dzieło stwórcze również jest doskonałe. A czy znane dziś wypróżnianie jest doskonałe? Bez względu na stosowaną dietę wypróżnianie jest nieestetyczne, śmierdzące i często pozostają złogi w jelicie grubym – złogi, które są przyczyną wielu chorób, a sam kał jest siedliskiem wielu groźnych dla człowieka bakterii, wirusów i toksyn. Jest to argument wskazujący, że doskonale stworzony człowiek miał inne nawyki żywieniowe i żył w innych warunkach niż dzisiejszy.


Czy to oznacza, że człowiek w XXI wieku powinien znów jeść tylko warzywa, owoce i nasiona?

Otyłość jest przyczyną wielu chorób cywilizacyjnych.

Oczywiście, że nie. Nawet zapowiedź, że w obiecanym przez Jehowę Nowym Świecie, rozumianym jako odbudowany raj na Ziemi powrócimy do pokarmu roślinnego – (Izajasza 11:6-9) (...)I wilk pobędzie trochę z barankiem, a lampart będzie leżał z koźlęciem, jak również cielę i młody grzywiasty lew, i wypasione zwierzę — wszystkie razem; i będzie je prowadził mały chłopiec. Krowa i niedźwiedzica będą się paść; ich młode będą leżeć razem. I nawet lew będzie jadł słomę tak jak byk. I dziecię ssące będzie się bawić nad jamą kobry, a dziecko odstawione od piersi położy rękę na szczelinie świetlnej jadowitego węża. Nie będą wyrządzać szkody ani przywodzić do zguby na całej mojej świętej górze; gdyż ziemia będzie napełniona poznaniem Jehowy, tak jak wody pokrywają morze.(...), nie upoważnia do narzucania wegetarianizmu. Zmiany w warunkach życia – w organizmach i środowisku poszły tak daleko, że bez Boskiej ingerencji nie można przywrócić warunków jakie miał doskonały człowiek.
To, że dziś funkcjonuje tak wiele różnorodnych diet – od weganizmu (wykluczenie z diety produktów mięsnych i pochodzących od zwierząt – nabiał, miód), po diety wysoko tłuszczowe (nawet bazujące na smalcu wieprzowym) pokazuje jak doskonale zaprojektowany został człowiek – nawet po blisko sześciu tysiącach lat odstępstwa od Bożych zasad, organizm potrafi się regenerować, a co ciekawe długość życia nie zmieniła się od trzech tysięcy lat – (Psalm 90:10) (...)Samych w sobie dni naszych lat jest lat siedemdziesiąt; a jeśli dzięki szczególnej sile jest lat osiemdziesiąt,(...). Dziś jednak dochodzą tzw. choroby cywilizacyjne które mają ogromny wpływ na kondycję ludzi, tak, że starania medycyny nie mogą przedłużyć średniej długości życia.

Co działo się z żywieniem człowieka po potopie?
O tym w drugiej części.(pi)
Środa
22 czerwca 2010


 
 Wszystkie artykuły w dziale:
Nasze zdrowie
Nasze zdrowie

 
 
Copyright © 2008-2020 RGB plus