Niedziela, 27 września 2020 r.

» Bez polityki
» Inna historia
» Religia
» Biblia na co dzień
» Oni są inni
» Nasze zdrowie
» Wokół domu
» Domowe ZOO
» On, Ona, Ono, Oni
» Magazyn
» Trochę kultury
» Oblicza sportu
» Warto zobaczyć

    Polecamy:

» Żelazkowcy
» Magiczna krew
» F1 Historia zmagań
» Koniec Świata
» Bóg i Ty
» Dawcy organów
» Fakty i spekulacje
» Zapłać abonament
» Bezpieczny seks
» Wiara w pytaniach

 
Bez polityki
Bez polityki

«
Nowe oszustwa SMSowe
Sumienie
Santo Subito
Konkordat
Zło. Dlaczego?
Efekt cieplarniany
 

O paliwie, podatku i politycznym cwaniactwie

Mamy wakacje – czas wędrówek i podróży. A jeśli nie podróżujemy, to płacimy za transport żywności, towarów, za usługi. Nie ma dziś uwolnienia od paliw płynnych. Koncerny paliwowe skutecznie blokują rozwój paliw zastępczych. Ile tak naprawdę kosztuje paliwo?

Trawestując klasyka można by zapytać – Ile jest paliwa w podatku od paliwa?
Poniższe wyliczenia znaleźliśmy na jednym z Forów. Nie sprawdzaliśmy wyliczeń i nie przyjmujemy reklamacji za ewentualne nieścisłości. Ten wpis miał być opinią autora w kampanii przedwyborczej, stąd odniesienia do polityki – chcąc zachować formę oryginału nie zmieniamy tego. Poprawiliśmy tylko literówki. Tytuł od redakcji.

Głosujecie na populistów to was okradają.

Średnie roczne zużycie paliwa = 15 tys. km × ~8 l / 100 km = ~1 200 l
Waga 1 l paliwa = ~0,81 kg
Ilość samochodów w Polsce (2007r) = ~19.035.000
Opłata paliwowa = 105 zł za 1000 kg paliwa.

Jak łatwo policzyć - samej opłaty paliwowej w rok jest co najmniej: 1.942.712.100 zł Prawie 2 mld zł. Opłata ta wg założeń ma być przeznaczona na drogi i autostrady. Ile rząd przeznaczył w 2010 na drogi i autostrady? Niecałe 800 mln - ja się pytam gdzie jest reszta?

Ale idźmy dalej. Wartość akcyza + opłata paliwowa w litrze paliwa to około 1,64 zł.
Średnio rocznie sprzedaje się 22.842.000.000 l paliwa.
Co daje 37.689.300.000 zł.
Prawie 38 mld złotych!

Dodajmy do tego VAT o wartości około 0,78 / l.
Daje nam to 17.816.760.000 zł. Kolejne prawie 18 mld zł.

W sumie kierowcy odprowadzają rokrocznie ponad 55 mld złotych w różnych podatkach związanych z paliwem. Dodajmy podatki na sprzęcie i materiałach eksploatacyjnych.

Kierowcy są jednym z większych sponsorów budżetu państwa. Może czas zrobić akcję zatrzymania Warszawy - i zablokować ją tak długo, aż rząd przestanie lecieć z kierowcami w kulki. I niech nie bredzą, że się nie da zrobić nieodpłatnych autostrad – wystarczająco już za nie zapłaciliśmy.

No, ale głosujecie na PO, PiS, SLD czy PSL - to macie. Głosujcie na prezydenta z tych ugrupowań, to dalej jedyne co będziecie mogli, to płakać i płacić. I marudzić po domach. Bo w tym jesteście dobrzy. W marudzeniu - a jak przychodzi do głosowania, to dalej na popisosldowksiego psla głosujecie.


Od redakcji.
Wyliczenie i logika jest „porażająca” i daje dużo do myślenia. Szkoda tylko, że autor wymieniając na kogo nie głosować, nie podaje alternatywy – na kogo głosować. Może do następnych wyborów znajdzie kandydatów godnych uwagi i zechce podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami.


(pi)
Środa
07 lipiiec 2010
Serwis RGBplus.pl w wyjątkowych wypadkach korzysta z materiałów przygotowanych przez innych, a będących nie zastrzeżonymi, samodzielnymi publikacjami, lub ich fragmentami.
Gdy jest to możliwe podajemy źródło wraz z linkiem.
Autor, lub dysponent praw autorskich ma prawo nie wyrazić zgody na wykorzystanie jego materiałów. Serwis RGBplus.pl wycofa taki materiał. Nie dotyczy to materiałów wykorzystanych na prawach polemiki.
Roszczenia inne niż wycofanie materiału, nie będą uznawane. 
 Wszystkie artykuły w dziale:
Bez polityki
Bez polityki

 
 
Copyright © 2008-2020 RGB plus