Poniedziałek, 14 czerwca 2021 r.

» Bez polityki
» Inna historia
» Religia
» Biblia na co dzień
» Oni są inni
» Nasze zdrowie
» Wokół domu
» Domowe ZOO
» On, Ona, Ono, Oni
» Magazyn
» Trochę kultury
» Oblicza sportu
» Warto zobaczyć

    Polecamy:

» Żelazkowcy
» Magiczna krew
» F1 Historia zmagań
» Koniec Świata
» Bóg i Ty
» Dawcy organów
» Fakty i spekulacje
» Zapłać abonament
» Bezpieczny seks
» Wiara w pytaniach

 
On, Ona, Ono, Oni
On, Ona, Ono, Oni

«
Niespodzianka dla gwałciciela
Rodzinne koligacje
Rybak i Bogacz
Ze skrzydełkami, czy kubek?
Macierzyński w podstawówce
Homoseksualizm - czy to coś dla mnie?
 

Ze skrzydełkami, czy kubek?

Kobiece comiesięczne „przypadłości”, to dla jednych temat krępujący, dla innych wielkie pieniądze. Od czasu wprowadzenie podpasek ze skrzydełkami, wydawało się, że rozwój technologiczny został wyczerpany. A jednak…

Wartość rynku podpasek to setki milionów złotych, nie dziwi więc reklamowa walka koncernów produkujących podpaski i tampony dopochwowe. Kobiety zachęca się większą chłonnością, pochłanianiem zapachów, wygodą noszenia.
Od dłuższego czasu brak było rewolucyjnej zmiany – wydawało się, że w tym od tysięcy lat stosowanym produkcie niewiele można już zmienić.

A jednak pomysłowość człowieka nie zna granic, wymyślono więc nowy sposób zabezpieczenia kobiety w tym tak trudnym czasie.

Rewolucyjnym wynalazkiem jest kubek wkładany do pochwy, zbierający krew wypływającą z macicy. Choć sam pomysł ma już ponad 70 lat, to jednak dopiero nowoczesne materiały doprowadziły do przełomu.


Kubek menstruacyjny ma postać niewielkiego kieliszka, na nóżce, ale bez podstawki. Pojemność 25 - 30 mililitrów, zapewnia bezpieczeństwo nawet w dłuższym czasie. Kubek wykonany jest z silikonu medycznego, który jest przyjemny w dotyku, nie wywołuje podrażnień i alergii. Ale tutaj uwaga – są produkowane tańsze kubki wykonane z gorszych materiałów – głównie lateksu. Z lateksu są robione np. prezerwatywy, a to jest materiał, który może wywoływać podrażnienia i alergie, wymagający starannej pielęgnacji, nietrwały, zmieniający swoje właściwości w trakcie użytkowania.
Kubki menstruacyjne są produkowane w dwóch rozmiarach (na zdjęciach rozmiar „B”) i może być stosowany zarówno przez dziewice (jeśli nie przeszkadza błona dziewicza), jak i wieloródki. Jednak planująca stosować kubek kobieta, powinna zastanowić się nad rozmiarami swojej pochwy. Nierzadko zdarza się, że kobiety mające wielu partnerów, lub używające wibratorów, dild, lub innych przedmiotów, mogą mieć pochwę rozciągniętą ponad przewidziane przez producenta kubków rozmiary. Podobnie niektóre wieloródki i kobiety dojrzalsze wiekiem – ich pochwy mogą nie mieć tej elastyczności, jaka jest potrzebna do prawidłowego osadzenia kubka. Średnica kubka to zwykle między 41, a 47 milimetrów.


Osadzenie kubka jest proste, aczkolwiek wymaga trochę zręczności i wprawy.
Prawidłowo zbudowana pochwa ma kształt lejka – wąska u wylotu, rozszerza się przy szyjce macicy, dzięki czemu kubek może się szczelnie ułożyć, a jego „nóżka” pozwala na prawidłowe ustawienie, oraz późniejsze wyjęcie.
Warto też pamiętać o zmianach hormonalnych podczas miesiączki, które powodują, że pochwa zmienia swój rozmiar i elastyczność.

Wydawało by się, że chodzenie z kieliszkiem w pochwie nie należy do wygodnych, choć może przyjemne podrażniać. Jak zapewniają osoby, które korzystają z takiej formy zabezpieczenia, szybko można się do niego przyzwyczaić. Kubek jest niewyczuwalny, a jego elastyczność pozwala do dopasowanie się do ruchów ciała. Z resztą, niezwykle popularne tampony dopochwowe są podobnie noszone i nie wywołują sprzeciwu.

Dlaczego kubek?

W zasadzie kubek ma same zalety.
 • Skutecznie zabezpiecza
 • Nie krępuje ruchów
 • Jest ekologiczny
 • Oszczędza fundusze – zakup jednorazowy, który zwraca się w ciągu kilku miesięcy
 • Nie wpływa na ph środowiska w pochwie
 • Pozwala na oddychanie skórze okolic intymnych
 • Nie wchodzi w reakcję z organizmem i nie pozostawia włókien, nie wywołuje Zespołu Wstrząsu Toksycznego (TSS)
 • Nie przeszkadza w czynnościach fizjologicznych
 • Pozwala na uprawianie sportu, w tym pływania
 • Duża pojemność pozwala na mniej częste opróżnianie
 • W torebce zajmuje niewiele miejsca – jest więc zawsze w gotowości
 • Dla sterylizacji może być wygotowany, lub umyty w środkach bakteriobójczych
 • Wielorazowego użytku – można go używać nawet przez 10 lat

Z wad można by wymienić nieco utrudnioną aplikację i dość wysoką cenę (w stosunku do zwykłych podpasek), ale zainwestowanie około 100 - 150 złotych szybko się zwróci, a wygoda jest premią. Można znaleźć kubki za kilkanaście złotych, ale warto zainwestować w dobrej jakości, atestowany produkt, z silikonu medycznego, a nie ze zwykłego plastyku, czy z lateksu. Natomiast kobiety mające założoną antykoncepcyjną wkładkę domaciczną powinny używanie kubka skonsultować z lekarzem ginekologiem – podciśnienie jakie wytwarza się przy wyjmowaniu kubka może przemieścić wkładkę.
Ale w zasadzie to jedyne wady.

Kubki menstruacyjne nie są środkiem antykoncepcyjnym, aczkolwiek w pewnym stopniu, mogą stanowić zabezpieczenie przed gwałtem. Uniemożliwiają bowiem, lub poważnie utrudniają penetrację prącia (zależnie od głębokości pochwy i głębokości osadzenia kubka), a natknięcie się prącia na nóżkę kubka, będzie na tyle bolesne, że zniechęci do gwałtu. Gdyby jednak doszło do gwałtu i pozostawienia nasienia, kobieta ma możliwość zastosowania środków plemnikobójczych – kubek utrudnia przedostanie się plemników do macicy. Kobieta może więc zakładać kubek nie tylko podczas menstruacji, ale także w sytuacjach, w których może spodziewać się zagrożenia gwałtem.

Z zalet kubków menstruacyjnych należy podkreślić – poza wygodą używania i oszczędnością finansową, ich ekologiczność.

Kobieta każdego miesiąca zużywa kilkanaście podpasek / tamponów, co w skali roku daje kilka – kilkanaście kilogramów odpadu – w skali kraju są to już tysiące ton. Odpadu, który powinien być klasyfikowany, jako odpad medyczny – skażony. Zawarta w tamponach krew jest pożywką dla niebezpiecznych bakterii, które mogą się przedostać do środowiska i stanowić zagrożenie dla człowieka. Skażenie może być przenoszone na człowieka przez zwierzęta domowe i dzikie, oraz owady. Często zastanawiamy się dlaczego chorujemy – mimo prowadzenia zdrowego i higienicznego trybu życia. Wiele infekcji jest spowodowanych właśnie roznoszeniem skażenia przez zwierzęta i owady – warto wyeliminować jedno ze źródeł.

Zanieczyszczony kubek wystarczy umyć, a zanieczyszczenie spłukać w standardowej kanalizacji, która jest przewidziana do przyjmowania i utylizacji tego typu zanieczyszczeń. Po umyciu jest natychmiast gotowy do ponownej aplikacji, lub po wysuszeniu można go włożyć do załączonego woreczka i przechować do następnej potrzeby.
Konserwacja kubka jest bardzo prosta – po zakończonej menstruacji należy starannie umyć go w żelu do higieny intymnej, lub w żelu bakteriobójczym, a po wysuszeniu przechowywać w bawełnianym, przewiewnym woreczku – woreczek najczęściej jest załączony do kubeczka.

(pi)
Piątek
2 listopad 2012


 
 Wszystkie artykuły w dziale:
On, Ona, Ono, Oni
On, Ona, Ono, Oni

 
 
Copyright © 2008-2021 RGB plus