 |
Kiedy obchodzimy Nowy Rok? Prawidłowa odpowiedź nie jest taka prosta i powinna zabrzmieć pytaniem - „Według którego kalendarza?”
|
Obowiązujący w Polsce i Europie kalendarz gregoriański, który jest poprawionym kalendarzem juliańskim, wprowadził początek roku na 01 stycznia. Jednakże w obu kalendarzach data 01 stycznia wypada w różnych dniach, o czym przekonujemy się obserwując poczynania prawosławnych, którzy posługują sią kalendarzem juliańskim. Mamy już więc dwa Nowe Roki.
Kolejny powszechnie znany to chiński Nowy Rok. Najważniejsze święto w kalendarzu chińskim jest obchodzone w lutym i jest świętem ruchomym. W Azji istnieje jeszcze kilka innych kalendarzy, a w związku z tym kilka następnych Nowych Roków.
Istnieje także kilka kalendarzy nacji, które już nie istnieją jako samodzielne narody - np. Majowie, czy Celtowie. Jednak ich kalendarze są przyjmowane przez niewielkie społeczności o charakterze grup religijnych. Są też kalendarze o znaczeniu historycznym, ważne dla zrozumienia wydarzeń z którymi są związane np. kalendarz Rewolucji Francuskiej.
I jeszcze dwa kalendarze mające znaczenie. Pierwszy to kalendarz wydarzeń Biblijnych - liczony od stworzenia Adama. I drugi kalendarz żydowski liczony od stworzenia Świata. Kalendarz żydowski nadal obowiązuje w Świecie Judaizmu.
Czy można wyliczyć datę stworzenia Świata? Nie można. Ale można wyliczyć datę stworzenia Adama. Podana w Piśmie Świętym chronologia jest niezwykle precyzyjna. Podanie czasu życia Adama i jego potomków pozwala na policzenie upływu czasu i określenie dat poszczególnych wydarzeń. Kalendarz żydowski został oparty właśnie na wyliczeniach Biblijnych wspartych tradycją.
Jest pewna różnica pomiędzy kalendarzem biblijnym i żydowskim. Bierze się ona z wielokrotnych zmian i przeliczeń czasu, a także ze specyfiki języka Biblii. Np. w Daniela 9:1-2 jest taki zapis (...)W pierwszym roku Dariusza, syna Aswerusa z potomstwa Medów, który został ustanowiony królem nad królestwem Chaldejczyków, w pierwszym roku jego panowania ja, Daniel, rozpoznałem na podstawie ksiąg liczbę lat — co do których słowo Jehowy doszło do proroka Jeremiasza — na dopełnienie się spustoszeń Jerozolimy, mianowicie lat siedemdziesiąt.(...)
Jak należy rozumieć „w pierwszym roku”? Jest to pierwszy pełny rok. A więc jeśli król został władcą w styczniu, to jego pierwszy rok zacznie się następnego stycznia - od początku roku kalendarzowego (użyłem dla uproszczenia układu kalendarza gregoriańskiego). Podobnie gdyby został władcą w grudniu. Mamy więc kilka miesięcy jakby panowania w roku zerowym. Podobny problem jest z władcą ustępującym (zmarłym). Nakładanie się lat powoduje u niektórych badaczy rozjechanie się dat wydarzeń. Do dziś trwają spory o przywołanego tu Dariusza, czy Nabuchodonozora - jednego z władców Babilonu, który odegrał niebagatelną rolę w historii narodu wybranego. A takim najjaskrawszym przykładem rozbieżności datowania jest
data narodzin Jezusa Chrystusa.
Według tradycji żydowskiej Bóg stworzył Świat 06 października 3761 roku p.n.e. W tym roku gregoriańskim rozpoczął się więc 5772 rok od Stworzenia Świata. Kalendarz żydowski jest oparty na miesiącach księżycowych i jest dość skomplikowany. Różnicę do kalendarza słonecznego
uzupełniają dodatkowe dni i dodatkowe miesiące. W związku z tym święta, a więc także Nowy rok są ruchome i Żydowski Nowy Rok w tym roku gregoriańskim przypadł na 28 września - pamiętając, że dzień w tradycji Żydowskiej zaczyna się wieczorem (po zachodzie Słońca).
Według wielu badaczy Biblii, Adam został stworzony w roku 4026 p.n.e., a więc minęło już 6037 lat.
Trzydzieści - czterdzieści lat temu myśl o roku 2000 powodowała snucie marzeń jakiż to będzie piękny Świat. Miał być nie tylko uwolniony od chorób, wojen i problemów energetycznych, ale człowiek miał także kolonizować Księżyc i lądować na Marsie.
Mamy zaś ...
Może gdy w kalendarzu gregoriańskim wybije rok 5772 ludzie zmądrzeją i rozwiążą problemy, które dziś dręczą ludzi?
(pi)
Piątek
25 września 2011
Cytaty z Pisma Świętego za Przekładem Nowego Świata
|