Poniedziałek, 6 kwietnia 2020 r.

» Bez polityki
» Inna historia
» Religia
» Biblia na co dzień
» Oni są inni
» Nasze zdrowie
» Wokół domu
» Domowe ZOO
» On, Ona, Ono, Oni
» Magazyn
» Trochę kultury
» Oblicza sportu
» Warto zobaczyć

    Polecamy:

» Żelazkowcy
» Magiczna krew
» F1 Historia zmagań
» Koniec Świata
» Bóg i Ty
» Dawcy organów
» Fakty i spekulacje
» Zapłać abonament
» Bezpieczny seks
» Wiara w pytaniach

 
Inna historia
Inna historia

«
Za co cierpiały dzieci z Wrześni?
Co się zdarzy 21 grudnia
Powstanie Warszawskie
Fakty, spekulacje i ...
Jeszcze jedno ludobójstwo
O manipulowaniu historią słów kilka
 

Inna twarz Prezydenta

Typowo Polską przypadłością jest swarliwość, brak doceniania dla Urzędu, obrażanie innych i brak dystansu do siebie. Jedną z najbardziej krytykowanych i ośmieszanych osób był Lech Kaczyński - urzędujący Prezydent RP.

Nie chcę przypominać epitetów jakimi był obdarzany – On i Jego Małżonka. Wyśmiewano wygląd, wzrost, sposób mówienia. Śmieszne było, gdy Pierwsza Dama publicznie poprawiała krawat swemu mężowi, robiła kanapki do samolotu, czy trzymała męża za rękę.

Bracia Kaczyńscy sami – na swoje życzenie – byli przyczynkiem wielu żartów. Walka polityczna cechuje się uwypuklaniem potknięć, śmiesznostek, błędów politycznych. A błędów nie brakowało. Byłem obecny na jednym ze spotkań przed wyborami do Europarlamentu. Kandydaci PiS, włącznie z Prezesem nie byli w stanie przekonać mnie do swoich racji...

Walka polityczna to gra na emocjach, a emocje najłatwiej wywołać śmiechem – ośmieszając przeciwnika.

I nie byłoby w tym nic nowego, gdyby nie fakt, iż w tą manipulację dają się uwikłać dziennikarze.

Śmierć Prezydenta wyzwoliła kampanie informacyjną. Siedem dni żałoby narodowej trzeba czymś zapełnić. Zapełniono czas antenowy wspomnieniami o zmarłych politykach. Ze zrozumiałych względów najwięcej czasu poświęca się Parze Prezydenckiej.

Zdjęcie ze strony Prezydent.pl

I tutaj szok. Pierwsza Dama jawi się jako kobieta o wybitnym intelekcie, władająca kilkoma językami, ciepła, przyjazna, życzliwa i troskliwa. Prezydent jest przedstawiany jako wybitny patriota, bojownik o prawdę, pełen humoru, dystansu do siebie i swoich wad, zakochany w żonie, a jednocześnie trochę nieporadny w sprawach życia codziennego.

Prywatne wspomnienia przyjaciół Państwa Kaczyńskich pokazują zupełnie inny obraz Prezydenta i Pierwszej Damy. Inny, niż był prezentowany w mediach.

Oczywiście jest to obraz wyidealizowany – wszak o zmarłych nie mówi się źle, ale prywatny zapis – filmy, zdjęcia, wspomnienia prywatnych kontaktów, pokazują zupełnie inny obraz ludzi, których wydawałoby się doskonale znamy.

Ale nie tylko Pierwsza Dama i jej małżeństwo zostało pokazane inaczej niż do tej pory. Również sam Prezydent został objawiony Narodowi jako Mąż Stanu, patriota dążący konsekwentnie do wyniesienia prestiżu Polski na poziom Światowy.

Lech Kaczyński wiele dokonał. Nie zawsze jego działania były pokazywane w sposób obiektywny. Choćby osławiona i wielokrotnie ośmieszana wojenna wyprawa do Gruzji. Po śmierci Lecha Kaczyńskiego Gruzja jako jedna z pierwszych państw pośpieszyła z kondolencjami i tytułami honorowymi. To pokazuje, jak bardzo ceniono tą podróż, ten gest solidarności z walczącym narodem Gruzińskim.

Przywódcy wielu państw nazwali Lecha Kaczyńskiego swoim Przyjacielem, podkreślali osobiste, znakomite relacje, doceniali jego cechy osobiste. I nie była to kurtuazja, bo nikt tego od nich nie oczekiwał. Żaden ich interes polityczny nie uzasadniałby mówienia nieprawdy.

Na całym Świecie głośnym echem odbiła się katastrofa pod Smoleńskiem. Szokiem jest ilość poległych, ważnych dla Państwa osobistości. Ale to co robią władze Rosji, to co robią i mówią na całym Świecie pokazuje inny obraz Prezydenta Kaczyńskiego i Polski. Dobrze, że jest to obraz lepszy od prezentowanego w mediach.

Walka polityczna ma swoje prawa. Ale jak wyglądałaby ona, gdyby od początku pokazywano polityków i ich rodziny takimi jakimi są naprawdę?

Wielka jest rola dziennikarzy. Jedna z dziennikarek stacji komercyjnej dostrzegła tą różnicę i ze skruchą uderzyła się w pierś. Ale tylko ona jedna. A przed Polską przyśpieszona kampania wyborcza. I niech się komuś nie wydaje, że idąc, lub nie, do urny oddajemy swój głos. Głosujemy na wizerunek zmanipulowany przez polityków obu stron i media.

Warto o tym pamiętać, by podjąć mądrą, świadomą decyzję.
(pi)
Sobota
13 kwietnia 2010
 
 


Więcej na ten temat:

 Śmierć Prezydenta
Polski kalendarz ma wiele okazji do zadumy i refleksji, Do Marca, Czerwca, Sierpnia, Września dołączył Kwiecień. Będzie to czas pamięci nie tylko o Ofiarach Katynia, ale także o śmierci przedstawicieli najwyższych władz Polski...


Wszystkie artykuły w dziale:
Inna historia
Inna historia

 
 
Copyright © 2008-2020 RGB plus